21 Февруари, 2018
0.3163
    KMB 3379    -0.32%     RMDEN16 94.9    0%

СЕНАТОРОТ МАРФИ: Има огромен напредок на Балканот и ова е приказна што треба да продолжи

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Сенаторот од редовите на демократите, Крис Марфи вели дека на Балканот е постигнат голем напредок, но сѐ уште има предизвици во форма на корупција, поради што Европската унија е одржлив пат кон иднината. 

„Има огромен напредок на Балканот и ова е приказна што треба да продолжи, но сé уште има предизвици. Тоа е борбата против корупцијата во регионот, поради која би требало јасно да ставиме до знаење дека Европската унија е и натаму е одржлив пат за иднината, затоа што интеграцијата е една од работите што ги поттикнува реформите кога станува збор за корупцијата“- изјави Марфи.

Русите не сакаат балканските држави да се приклучат на ЕУ, тие не сакаат овие земји да бидат економски зајакнати, смета тој. 

„Руското влијание во регионот расте. Вложуваат повеќе пари во невладините организации, се обидуваат да купат медиуми за да ја зборуваат својата приказна“- рече тој.

Марфи вели дека САД „конечно Стејт департментот започнаа операции за спротивставувањена пропагандата", но истакна дека сè уште заостануваат, особено на Балканот.

Можеби ќе ве интересира

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Ова е европскиот град на иднината

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Ова е европскиот град на иднината

ФАРМЕР ОД БАЛКАНОТ: Нуди 500 евра, храна и сместување, но никој не се јавува на оглас

ФАРМЕР ОД БАЛКАНОТ: Нуди 500 евра, храна и сместување, но никој не се јавува на оглас

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина