21 Февруари, 2018
0.4837
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Сестрата на луцидниот Ким го шармира светот

Објавено во: Свет 12 Февруари, 2018

Главната фигура, сестрата на Ким Јонг-Ун ја разбранува тридневната посета  на Пјонгјанг оставајќи длабока трага за понатамошно делување помеѓу Северна и Јужна Кореја. 

CNN ја нарекоа „ Иванка Трамп на Северна Кореја“ , а пак агенцијата Блумеранг  се изјасни дека новото оружје против борбата со Трамп е токму сестрата на Ким Јонг-Ун. 

Таа ја напушти Јужна Кореја испраќајки јасна порака-надеж за заеднички самит на Северна и Јужна Кореја.

Ројтерс ги проценува аналитичарите и поранешниот јужнокорејски министер Ким Сунг-хан да кажат дека Северна Кореја ги користела Олимпијадата за да ги "удри" односите меѓу Јужна Кореја и САД и можеби да предизвика олеснување на санкциите.

 "Јасно е дека Северна Кореја освои злато, нејзината делегација и спортисти се во центарот на вниманието, а сестрата на Ким Јонг-Ун покажа елегантна насмевка на јавноста и светот во Јужна Кореја. За момент, се чинеше како да е нормална држава", вели Јужнокорејски аналитичар.

Според  американскиот секретар за одбрана Џим Матис, прерано е да да се каже дали пристапот на Северна и Јужна Кореја кон Олимпијадата нуди мирен мир на Корејскиот полуостров.

"Поканата и присуството на Северна Кореја на Игрите испраќа сигнал дека Северна Кореја е подготвена да разговара, а тој сигнал им помага на противниците на воената опција во Вашингтон и остатокот од светот", рече Ланков.


Можеби ќе ве интересира

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

Убиените руси во Сирија не биле припадници на руската војска

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

(ВИДЕО) БИБЛИСКО НЕВРЕМЕ: Паѓаше град со големина на тениска топка

Јапонец добил старателство над 13 деца

Јапонец добил старателство над 13 деца

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

Нападната и навредувана муслиманка која носела бурка

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

(ВИДЕО) АМЕРИКАНЦИ ГО УНИШТУВААТ ОРУЖЈЕТО: Видеа се шират на Фејсбук

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

Трагедијата на Флорида иницијална каписла за поголема контрола за оружје, Трамп со поддршка за контрола

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

(ВИДЕО) ПОПЛАВИТЕ СТИГНАА: Луѓето се евакуираат поради налетот на Гита

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

СЗО: Алармантна е бројката на заболени од морбили

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО СУМАТРА: Се разбуди опасен вулкан по четири века