16 Декември, 2017
0.5471
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

ШЕФ НАФТАШ: Нафтата нема да излезе од мода преку ноќ

Објавено во: Анализа 30 Јули, 2017

Побарувачката за нафта би можела да почне да паѓа за околу 10 години, вели директорот на компанијата Шел.

Побарувачката за нафта би можела да биде на максимум до крајот на 2020 година или во почетокот на нејзините триесети години во најдобар случај, и тоа доколку технологијата и политиката брзо се развиваат, изјавил Бен ван Берден.

Според негови зборови, за намалување на обемот на потрошувачка на нафта, во наредните 10 години, ќе бидат потребни политиката и технологијата брзо да се развиваат како би се забрзал преминот на почиста енергија, рекол тој.

Сепак, мисли дека нафтата нема да излезе од мода преку ноќ.

„Дури и во најлошо сценарио, во кое политиката навистина работи во најдобар интерес, каде технологијата во голема мерка олеснува, нема да дојде до значајно намалување на побарувачката за нафта одеднаш, дури и ако тоа се случи, нафтата нема да излезе од мода преку ноќ“, рекол тој.

Неговиот став побарувачката за нафтени деривати да престане така брзо, е посериозна во однос на други анализи.

БП прогнозира дека побарувачката за нафта нагло би можела да почне да паѓа околу 2035 година.

Меѓународната агенција за енергетика не го гледа тоа сценарио се до 2040 година, дури и под претпоставка дека нациите ширум светот ги почитуваат најавените “цели и намери“ како би ги ограничиле емисиите на штетни гасови и да генерираат повеќе енергија од обновливи извори.

Можеби ќе ве интересира

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?