21 Јануари, 2018
0.3828
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Шест работи кои бизнис дамите никогаш нема да ги напишаат во е-маил

Објавено во: Финансии 06 Септември, 2017

Факт е дека има некои готови вербални формули кои секој ги користи за да пишува службени е-маилови. Но, од друга страна, не е секогаш добро да ги искористиме. За некои, идејата да звучат поедноставни и директно е неприфатлива - понекогаш им се чини дека ако се официјални тие ќе изгледаат дрски. Многу жени навистина се прашуваат како да почнат да пишуваат во своите пораки - без разлика дали тоа е вистинскиот начин, како ќе и звучи на другата страна, што е најсоодветната фраза ... Но, постојат некои зборови и фрази кои силните деловни дами не ги користат во своите пораки. 

Погледнете кои се тие - ќе ве ориентираат.

1. "Жал ми е ..."

Не, повеќе не жалете! Мора да престанете да им се извинувате на луѓето за работите што треба да ги направите за вашата работа.

2. "Само ..."

"Само да кажам ...", "Само да потсетам ...", "Само да наведете ..." - престанете да го користите овој збор. Тоа само ја ослабува моќта на вашето барање или вашето мислење.

3. "Ова може да биде глупаво прашање, но ..."

Како што се учеше на училиште, нема глупави прашања. Дури и ако постои, прашај, не се оправдувај.

4. "Ако го сакате моето мислење ..."

Лицето кое одлучува да даде свое мислење обично не бара дозвола или не објавува дека ќе го стори тоа.

5. "Можеби грешам, но ..."

Не ја намалувајте вредноста на она што го кажувате пред да го кажете.

6. "Не дека е важно ..."

Можеби го правите тоа постојано и не можете да го поднесете, но верувајте во она што го имате напишано. Не го потценувајте вашето размислување и став.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle