17 Декември, 2017
0.5456
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Шилегов ги постави првите тројца директори на јавни претпријатија

Објавено во: Македонија 17 Ноември, 2017

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов ги постави првите тројца нови директори на јавните претпријатија ЈСП „Скопје“, „Водовод и канализација“ и „Улици и патишта“.

Со негово одлука за градските автобуси на ЈСП „Скопје“ ќе се грижи Кристијан Чушков, на ЈП „Водовод и канализација“ е поставен Душко Весковски кој го заменува Александар Атанасов од ВМРО-ДПМНЕ, а на ЈП „Улици и патишта“ Сенад Смаиловиќ.

Ова е прва промена на директорските места во јавните претпријатија под надлежност на Град Скопје. Во наредниот период се очекуваат промени и во останатите јавни претпријатија и културни институции кои се под надлежност на градот Скопје како единица на локалната самоуправа. 

Засега нема најави за промена на директори на училишта иако и тоа е сосема извесно секогаш кога доаѓа до промена на локалната власт.


Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести