23 Октомври, 2017
0.4292
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Што и да има во бомбите за „Монструм“ вистината мора да се открие

Објавено во: Анализа 04 Октомври, 2017

Случајот Монструм наместо да добие завршница пред Врховниот суд доби сосема нов правец на настаните откако јавната обвинителка Лилјана Спасовска која го водеше предметот побара да се врати на повторно судење, да се прифатат жалбите на обвинетите за неоснованост на доказите, но најмногу улога одиграа тврдењата за постоење на „бомби“ односно прислушкувани разговори поврзани со масакрот кај Смилковското езеро во Скопје.

Ако се навратиме наназад во 2015 година кога Зоран Заев започна со објавата на „бомбите“ почнаа шпекулациите дека постојат прислушкувани разговори токму за настаните околу Велигденскиот масакр во кој беа убиени четири млади момчиња од Радишани и еден рибар од Црешево кој бил сведок на грозоморниот настан. 

Се вртеа разни теории за тоа кој навистина го нарачал убиството на момчињата на Велики четврток, се повеќе се создаваше атмосфера дека обвинетите и осудените во првична постапка на доживотен затвор дека се невини, но вистината никогаш не излезе на виделина. 

Самиот предмет Монструм има и политичка димензија бидејќи албанските партии побараа меѓународна помош и независна истрага тврдејќи дека невини лица лежат во затвор, но да не заборавиме албански функционери и политичари застанаа зад Јанкуловска и Мијалков во моментот кога беа соопштени првичните информации за апсењата и истрагата против извршителите.

Јавноста заслужува да ја дознае вистината за „Монструм“, правда мора да има како за семејствата на убиените, така и за тие кои наводно неправедно лежат во затвор доколку тоа се докаже во правно издржана процедура со доволно докази. 

Заев пред парламентарните избори не сакаше да ја објави „бомбата“ за Монструм велејќи дека содржината е чуствителна и треба судски да се решава, па еве шанса тоа навистина да се случи, секако ако не дојде до некаков нов политички притисок и обид за заташкување на случајот.

Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?