21 Јануари, 2018
0.5787
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Што ја скрати добивката на Пекабеско при солиден раст на продажбата?

Објавено во: Економија 13 Ноември, 2017

Компанијата за продажба на месни производи Пекабеско третиот квартал од годинава најмногу го одбележи со солидниот раст на оперативните приходи, што се должи на раст на продажбата како на домашниот, така и на странскиот пазар споредено со истиот период лани од 48 милиони евра на дури 53,4 милиони евра. Сепак, и со големиот раст на приходите Пекабеско третото тромесечје заклучно со 30 септември го завршува со пад на вкупната добивка која е намалена ако се спореди со состојбата лани.

Главна причина за послабата профитабилност на Пекабеско е растот на набавната вредност на трговските стоки од 32,5 милиони евра кои се потрошени лани на 36,3 милиони евра во третиот квартал година. Раст има и кај трошоците за суровини и други материјали со вкупно потрошени 10,2 милиони евра. 

За вработените во третиот квартал годинава Пекабеско издвоил за нијанса повеќе пари или вкупно 2,6 милиони евра. Вкупните оперативни расходи на Пекабеско достигнале 52,2 милиони евра.

Токму поради зголемените трошоци Пекабеско работи во третиот квартал од годинава исто така со позитива, но со послаба профитна маржа. Ако лани пресметаната оданочена добивка на крајот на третиот квартал изнесувала 1,7 милиони евра годинава за истиот период вкупната оданочена добивка е намалена на 1,1 милиони евра.

Пекабеско одлучи добивката која ја оствари во текот на 2016 година, а која беше највисока според нив во досегашното постоење на компанијата, да не ја распределува како дивиденда и ја распореди во резерви за инвестиции. И во 2015 година Пекабеско не делеше дивиденди.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

Кои се најбогати луѓе во регионот: Имаат милијарди, а еве и како ги заработиле

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

„Клик Плус“ дебата – Каде водат економските политики на власта?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

ФИНАНСИСКА БЛОКАДА: Стотици илјади луѓе ќе останат без работа?

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

Идејата и физичките лица да плаќаат ДДВ ја разбранува јавноста

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Ништо од преземањето на Бетон Штип