17 Декември, 2017
1.3717
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Што ќе значи потпишаниот Меморандум за стечајот на ФЕНИ

Објавено во: Економија 07 Декември, 2017

Откако трите банки доверители на ФЕНИ потпишаа Меморандум со еден од заинтересираните инвеститори за покажување на намера за преземање на комбинатот банките со допис објаснуваат дека ова не е замена на стечајната постапка. Токму можноста за директен договор на банките со новиот инвеститор, а со тоа и сопственик на ФЕНИ покрена повеќе прашања во јавноста.

„По периодот во кој беше побарано од потенцијалните инвеститори за Фени Индустри да достават свои понуди во вид на Меморандум, известуваме дека во овој момент Банките разговараат со потенцијални инвеститори, а со еден од нив се потпиша Меморандум за разбирање. Мегутоа, финалната одлука за тоа кој ќе биде идниот сосптвеник на ФЕНИ ќе се носи во рамките на стечајната постапка, согласно законските одредби“ соопштуваат банките доверители.

Во тек е процесот на пријавување на побарувања од ФЕНИ и по завршувањето на законскиот рок судот повторно ќе одржи рочиште. Во меѓувреме банките доверители посочуваат дека во интерес на брзо решавање на состојбата со ФЕНИ се преземаат соодветни чекори кои ќе гарантираат дека новиот инвеститор ќе биде соодветен и ќе одговара на потребите на сите доверители. 

„Обезбедените кредитори и останатите доверители заеднички треба да проценат кој план за реорганизација е најдобар за нив и за иднината на комбинатот. Нагласуваме дека интенцијата на потпишување на Меморандум со заинтересираните инвеститори не е замена за официјалната стечајна постапка, туку само легитимирање на сериозноста на потенцијалните инвеститори“ велат банките.


Можеби ќе ве интересира

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

Важен економски договор, кој се однесува на Грција, гас и многу пари, ќе се случи наесен во 2018 година?

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

„Волкот од Волстрит“ го нарече биткоинот „огромна, гигантска измама“ и предупреди за нешто многу опасно

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

Како Џулијан Асанж го коментира биткоинот?

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

НАЈВИСОКА ИСПЛАТЕНА ПЛАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Скопјанец земал по 225.000 евра месечно

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

ОИЛКО пред Нова година си откупи сопствени акции

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Дизни со купувањето на Фокс стана опасен гигант

Колкава е дупката во државниот Фонд за ПИОМ ?

Колкава е дупката во државниот Фонд за ПИОМ ?

Евтината тарифа останува за граѓаните

Евтината тарифа останува за граѓаните

Тевдовски: Притисокот од јавноста е втор столб за постигнување на нашите цели

Тевдовски: Притисокот од јавноста е втор столб за постигнување на нашите цели