22 Октомври, 2017
0.4502
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Што треба да имате на ум ако купувате акции во „Макошпед“?

Објавено во: Финансии 11 Август, 2017

„Макошпед“ во континуитет го губи пазарното учество. Сега за половина година има приход од продажба помал од половина милион евра. Неговите приходи од продажба за пола година паднаа за 22 отсто, а оперативните трошоци се намалени само за 3 отсто. „Макошпед“ на хартија има акумулирана добивка од речиси 500 милиони денари, но каде се парите? Затоа што од финансиски приходи од камати за пола година има само 2,3 милиони денари. Зошто „Макошпед“ купуваше акции во сопствен откуп, а го удвои и своето учество во акционерската структура на „Фершпед“ и тоа го чинеше нешто под милион евра за половина година?

Последниве денови видлив е раст на пазарните цени на акциите на скопската шпедиција „Макошпед“. Без официјални ценовно чувствителни информации растот на цената на таа акција воглавном е резултат на шпекулации и на очекувања дека цената на таа акција ќе продолжи да расте. Сега откако излезе финанскиот извештај за првата половина од годинава „Фактор“ ќе направи обид на своите читатели да им презентира важни факти кои мора да ги има во предвид секоја инвеститор што е потенцијален сопственик на акции во „Макошпед“.

Прво, акцијата на „Макошпед“ книговодствено вреди повеќе од 1.000 денари за акција, а нејзината последна цена на пазарот достигна 300 денари за акција. Токму во големата разлика меѓу пазарната и книговодствената цена на таа акција некои инвеститори гледаат простор за капитална добивка. Но секогаш имајте го во предвид и профитот што компанијата го носи и прометот што го прави!

Второ, „Макошпед“ барем три години наназад не поделил дивидедна на своите акционери и тоа е факт што може да го најдете во официјалната евиденција на Македонската берза. Веројатно тој факт е сериозен причинител на тоа што цената на оваа акција до неодамна беше под нивото од 200 денари. Имајте го на ум фактот дека таа акција не е многу ликвидна.

Трето, приходите од продажба на таа компанија се во контиуниран пад. Податоците за три години наназад може да ги најдете на сајтот на Македонската берза за хартии од вредност. За првото полугодие годинава приходите од продажба паднале за 22 отсто до ниво од 28,1 милиони денари што е помалку од 500.000 евра за половина година. Ако продолжи вака мислена именка ќе биде приход од продажба од милион евра до крај на годинава.

Четврто, компанијата книжи загуба од оперативното работење и тоа многу важен показател. Најголема расходна ставка е трошокот за вработени и тие се 27 отсто од сите трошоци. При пад на приходите од продажба за 22 отсто оперативните расходи се намалени за само 3 отсто.

Петто, компанијата има голема акумулирана добивка и таа изнесува 496,2 милиони денари на крајот на првото полугодие годинава. Тоа е важен позитивен сигнал за заинтересираните инвеститори. Но внимавајте тоа не значи дека компанијата тие пари ги чува во кеш во депозити по банки. Нејзините финансиски приходи за првиот квартал се 2,36 милиони денари и ако претпоставиме дека се сите од камати на депозити тоа би значело дека орочени на една година парите од акумулираната добивка носат каматен принос понизок од 1 отсто годишно. Ви личи ли тоа на логично?

Шесто, вкупните обврскина „Макошпед“ во првото полугодие се помали од 1 милиони евра и во однос на лани бележат пад од 7 отсто.

Седмо, во првото полугодие годинава видовме ситуации во кои „Макошпед“ купуваше сопствени акции од свој акционер и член на Управен одбор по цена многу повисока од пазарната. Освен тоа видовме дека „Макошпед“ за кратко време во вториот квартал речиси го дуплира своето учество во акционерската структура на „Фершпед“. За овие деловни потфати „Макошпед“ вложи нешто помалку од 1 милион евра. Од каде пари за такви вложувања? Менаџментот не сакаше да објасни иако „Фактор“ прашуваше...

Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари