21 Август, 2017
0.1571

Силен земјотрес во Перу предизвика свлечиште

Објавено во: Свет 12 Август, 2017

Земјотрес со јачина од 5,6 степени вчера беше регистриран близу брегот на Перу, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на земјотресот беше во Тихиот Океан, 90 километри западно од градот Камана, во јужниот дел на земјата, и на длабочина од 35 км. 

Засега има податоци дека еден човек загинал, а двајца се повредени како резултат на свлечиштето предизвикано од земјотресот, пренесува Ројтерс. 

Властите работат на чистење на патишта, кои се непроодни од паднати оргомни карпи и наноси на големи количества земја.


Можеби ќе ве интересира

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле