24 Октомври, 2017
0.5026

Силен земјотрес во Перу предизвика свлечиште

Објавено во: Свет 12 Август, 2017

Земјотрес со јачина од 5,6 степени вчера беше регистриран близу брегот на Перу, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Епицентарот на земјотресот беше во Тихиот Океан, 90 километри западно од градот Камана, во јужниот дел на земјата, и на длабочина од 35 км. 

Засега има податоци дека еден човек загинал, а двајца се повредени како резултат на свлечиштето предизвикано од земјотресот, пренесува Ројтерс. 

Властите работат на чистење на патишта, кои се непроодни од паднати оргомни карпи и наноси на големи количества земја.


Можеби ќе ве интересира

Видео: Искреното пријателство меѓу Обама и Буш

Видео: Искреното пријателство меѓу Обама и Буш

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?