19 Јануари, 2018
0.6263
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

СИЛНО НЕВРЕМЕ: Се бројат штети на островот Сами во Грција

Објавено во: Балкан 14 Ноември, 2017

Ураганот „Евридика” го погоди грчкиот остров Сими, при што надојдените води однесоа десетици автомобили во морето, а калта ги преплави улиците. 

Се бројат штетите, а многу домови се без струја. 

Властите во Грција се во зголемена готовност. За нанесените штети е информиран и премиерот на земјата,  Алексис Ципрас. На островот пристигна засилувања од противпожарната служба и крајбрежната стража, за да ги расчистуваат патиштата и да ја испумпаат водата. 

Грчките метеоролози предупредија дека на Грција и се заканува нов бран на лошо време, кое ќе трае до петок, до кога се очекува интензивните врнежи и невремето да премине во поголем дел од земјата, а особено во реонот Тесалија и во северниот дел од земјата. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

НЕ Е ГЕРМАНИЈА: Ова е земјата со најмногу бегалци во светот

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Турската артилерија гранатира дел од Сирија

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите под посредство на ЕУ

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Хрватите разочарани од својата публика: На Македонија беше полна салата

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Ципрас на „смирувачка“ средба за името со архиепископот Јероним

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Зошто Косово не сака Србија да се вклучи во истрагата за убиството на Ивановиќ?

Турција се подготвува за воена интервенција

Турција се подготвува за воена интервенција

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

Стејт Департментот предупредува за напади во уште една балканска земја

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц

„Етнос“ пишува за три имиња кои ги предложил Нимиц