21 Ноември, 2017
0.6175
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Синот на Трамп фатен во директна врска со Викиликс

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Доналд Трамп Јуниор, најстариот син на американскиот претседател Трамп, во најновиот дел од истрагата за руско влијание на последните избори е утврдено дека имал директна врска со претставници на Викиликс со цел преку оваа веб платофрма да се објавата материјали за Хилари Клинтон од Демократската партија и на тој начин да и се наштети пред гласачите. 

Трамп Јуниор со хакерите од Викиликс предводени од Џулијан Асанж комуницирал со пораки на Твитер што и баш не е паметно негова страна. Копии од пораките кои доаѓаат најверојатно од блиски соработници на Доналд Трамп се доставени до конгресната комисија која ја води истрагата за руската поврзаност на претседателот Трамп и неговата кампања. 

Комуникацијата се одвивала десетина дена пред самите избори и претставници на Викиликс на малиот Трамп му испратиле веб линк со содржини кои водат директно да хакираните мејлови на Џон Подеста, шефот на изборен штаб на Хилари Клинтон, а потоа и на самата Клинтон од приватниот сервер каде испраќала службени пораки. Тоа доведе ФБИ да најави дека започнува истрага против Клинтон на неколку дена до изборите кои таа од сигурен победник ги заврши како изненаден губитник.

Џулијан Асанж ги обвини американските мејнстрим медиуми дека ја извртуваат приказната да звучи како позади се ова да има игра на руските тајни служби, односно дека Трамп и неговиот тим извршиле предаство на американските интереси и дека Викиликс е алатка на руското разузнавање, што според него е голема фантазија. Самиот Асанж вршеше притисок врз Трамп да ги објави даночните пријави што секако се уште не е сторено. 

Џуниор исто така е осомничен дека одржал состанок со руска државјанка поврзана со Кремљ на која присуствувал Пол Манафорт екс менаџерот на кампањата на Трамп кој сега е во домашен притвор, потоа Џереџ Кушнер зетот на Трамп и уште најмалку тројца членови на кампањата со цел да добијат информации и документи против Хилари Клинтон.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПАНИКА НА БАЛИ: Вулкан експлодираше по 50 години

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

(ВИДЕО) ПО 37 ГОДИНИ ВЛАДЕЕЊЕ: Мугабе поднесе оставка, еве како се слави

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

Какви привилегии ќе добие Каталонија од Шпанија?

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

(ВИДЕО) Шокантно видео кое покажува како комода од ИКЕА смртно здроби дете

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

Aко ги имате овие комоди од ИКЕА веднаш ослободете се од нив

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

СИРИСКИ ТЕРОРИСТИ ВО РАЦЕТЕ НА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА: Планирале да напаѓаат на Божиќ

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Путин и Асад прогласија воена победа во Сирија

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори

„Капут“ за Меркел, Германија пред нови избори