18 Ноември, 2017
0.2931
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Скопје во забрзан ритам, маратонците силно мотивирани

Објавено во: Галерија 07 Мај, 2017

Заврши 13-то издание на Скопскиот маратон под покровителство на Виз Ер со 8.500 учесници од 51 земја. Голем број на граѓани истрчаа на скопските улици за да бидат дел од оваа прекрасна манифестација која веќе добива шмек како тој во светските метрополи, додека пак професионалните тркачки прикажаа фантастични вештини. 

Златен е Кипротич Кируи од Кенија, двократен шампион на маратонот, при што годинава патеката ја истрча за 2 часа и 12 минути.

Второто и третото место го освоија неговите сонародници Едвин Кипруто и Самуел Кимутаи Киптум. Од македонските маратонци најдобар беше Александар Кираџиев кој на целта пристигна шести, а тој воедно е прогласен и за национален победник во маратонот.

Во женска конкуренција исто така славеше Кенија, при што најдобра беше Стела Барсосио, која оствари и нов рекорд на патеката кај дамите од 2 часа, 33 минути и 42 секунди.


Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Томислав Кежаровски ја промовираше својата прва книга „Живот во кутија“

(ГАЛЕРИЈА) Томислав Кежаровски ја промовираше својата прва книга „Живот во кутија“

(ГАЛЕРИЈА) Премиерот доби покана за Нова година да оди во Солун, Заев вели ќе размисли

(ГАЛЕРИЈА) Премиерот доби покана за Нова година да оди во Солун, Заев вели ќе размисли

(ГАЛЕРИЈА) Кој си носи чадорче не го наврнува

(ГАЛЕРИЈА) Кој си носи чадорче не го наврнува

(ГАЛЕРИЈА) Пламени јазици на Архитектонски факултет, стигна пожарна

(ГАЛЕРИЈА) Пламени јазици на Архитектонски факултет, стигна пожарна