22 Јануари, 2018
0.3840
    ALK 7696.96    0.61%     GRNT 830    0.73%     KMB 3138.74    -0.42%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TETE 2060    3%     TPLF 1798.38    -0.03%

Скопје во забрзан ритам, маратонците силно мотивирани

Објавено во: Галерија 07 Мај, 2017

Заврши 13-то издание на Скопскиот маратон под покровителство на Виз Ер со 8.500 учесници од 51 земја. Голем број на граѓани истрчаа на скопските улици за да бидат дел од оваа прекрасна манифестација која веќе добива шмек како тој во светските метрополи, додека пак професионалните тркачки прикажаа фантастични вештини. 

Златен е Кипротич Кируи од Кенија, двократен шампион на маратонот, при што годинава патеката ја истрча за 2 часа и 12 минути.

Второто и третото место го освоија неговите сонародници Едвин Кипруто и Самуел Кимутаи Киптум. Од македонските маратонци најдобар беше Александар Кираџиев кој на целта пристигна шести, а тој воедно е прогласен и за национален победник во маратонот.

Во женска конкуренција исто така славеше Кенија, при што најдобра беше Стела Барсосио, која оствари и нов рекорд на патеката кај дамите од 2 часа, 33 минути и 42 секунди.


Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Даниел Дончевски: Од девет обиди, по петти пат крстот е во мои раце

(ГАЛЕРИЈА) Даниел Дончевски: Од девет обиди, по петти пат крстот е во мои раце

(ГАЛЕРИЈА) СТОЛТЕНБЕРГ: Морам да ја исклучам опцијата за влез со привремена референца

(ГАЛЕРИЈА) СТОЛТЕНБЕРГ: Морам да ја исклучам опцијата за влез со привремена референца

Со високи воени почести дочекан Столтенберг пред Владата

Со високи воени почести дочекан Столтенберг пред Владата

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти

(ГАЛЕРИЈА) ЕМОТИВЕН ВАСИЛИЧАРСКИ КОНЦЕРТ ВО МОБ: Назад во времето на златните осумдесетти