22 Октомври, 2017
0.4755
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Сликата која ја одбележа 2016 - Тероризам, бегалски кризи, разнишана Европа, нова љубов меѓу САД и Русија

Објавено во: Анализа, Свет 31 Декември, 2016

Можеби сосема случајно но, оваа слика на која петте лидери на едни од најголемите светски сили во светот „мафтаат“ пред камерата, а само Ангела Меркел стои мирно ја отслика симболиката на светската политика во 2016-та. Од петте лидери, четворица им завршува мандатот или пак беа принудени да си поднесат оставки поврзани со клучни прашања. 

Британскиот премиер Дејвид Камерон мораше да си поднесе оставка откако самиот побара да се одржи референдум за прашањето дали Велика Британија треба да излезе од Европската Унија кој тотално го промаши. Брегзитот донесе голема неизвесност за европската економија, но и сомнеж дали ЕУ како политички концепт може да продолжи да постои со оглед на најавите за нови референдуми базирани на популистички движења.


Францускиот претседател Франсоа Оланд пак, се соочи со големи предизвици со повеќето терористички напади, а се чини дека токму поради лошото справување на безбедносните служби ја губи довербата од народот и има закана на функција да стапи кандидат од екстремната десница на следните избори.

Италијанскиот премиер Матео Ренци исто така си поднесе оставка откако референдумот за новите овластувања на владата да носи итни законски мерки за побрзи реформи во економијата и политичкиот систем во склад со ЕУ, не успеа. Сега и на Италија и се заканува можно одалечување од Брисел и дополнителна нестабилност на Стариот континент.

Своите последни потези во политиката ги влече и американскиот претседател Барак Обама кој сосема природно му завршува вториот и последен мандат во јануари, но се чини дека се за што се бореше изминатите 8 години како негово наследство во САД ќе биде погазено од страна на Доналд Трамп, новоизбраниот непредвидлив претседател кој е поблизок со Русија, а ќе им се спротистави на Кина и скапата политика на НАТО.

Единствено сигурна сега засега е Анкела Меркел која и натаму има добар рејтинг во Германија иако мигрантската прифатна политика и наштети на угледот. Со демохристијанската ЦДУ Меркел ќе мора многу понапорно да работи за да ја врати довербата но, се чини дека таа е последниот столб на „старата“ Европа и целиот проект на интеграција на ЕУ зависи од нејзината силна волја, па нема така лесно да се предаде.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?