17 Декември, 2017
0.9012
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Словенечка „Крка“ го шири бизнисот во Кина

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2017

Словенечка Крка со кинескиот партнер „Ningbo Menovo Pharmaceutica“ потпишала договор за основање на заедничко претпријатие „Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical“.

Со овој договор фармацевтската компанија од Ново Место има 60 отсто, а кинескиот партнер 40 отсто.

Почетниот капитал на компанијата ќе биде 30 милиони евра, а водач е тричлен одбор на директори.

Од „Крка“ велат дека почетниот основен капитал е наменет за финансиранње на развој, откуп на земјиште и изградба на производни објекти за стерилни облици на производи. Производството на готови производи во таблети и капсули, според долгорочниот договор, ќе го осигура партнерот кој веќе има такви можности.

Првиот продажен резултат на производите на „Крка“ во Кина се очекуваат за околу три години, а ќе се произведуваат и некои производи за Европа и за пазарите на „Крка“.

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?