21 Февруари, 2018
0.3607
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Словенија ќе и помага на Македонија во јакнење на Платежната агенција и советодавните служби за земјоделците

Објавено во: Агробизнис 25 Август, 2017

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски оствари средба со заменик-претседателот на Владата и министер за земјоделство, шумарство и храна на Република Словенија, Дејан Жидан, во Брдо кај Крањ, Словенија. На средбата е договорена  помош од Република Словенија во евроинтеграцискиот процес на Република Македонија. Министерот Жидан, истакна дека Република Словенија стои на располагање за помош во делот на подобрување на функционирањето на македонската Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, како институција која е важна за распределбата на националните и европските пари. Исто така Министерот Жидан посочи дека Република Словенија ќе помогне во јакнењето на советодавните служби за земјоделците во Република Македонија, како на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството и руралниот развој, но и на приватните советодавни служби. Во таа насока, тимови од Република Македонија и од Република Словенија, со следниот период  ќе работат на реализација на овие два клучни приоритети за развојот на македонското земјоделство.

Инаку денешната билатерална средба помеѓу министрите Николовски и Жидан, е во рамки на 12-от Форум за агро-трговија и економска соработка што одржува во Брдо кај Крањ, Словенија, а кој е во склоп на 55-тото издание на  Саемот за храна и земјоделство „AGRA FAIR 2017“ што се одржува во Горња Радгона, Словенија. Како клучен настан кој годинава го одбележи саемот, е официјалната средба во рамките на форумот и платформата за соработка во областа на земјоделството „16+1“,  помеѓу министрите од земјите од Централна и Источна Европа и од НР Кина. На министерскиот состанок се дискутираше за улогата на меѓународната трговија и синџирот за снабдување со храна на локално и глобално ниво, за напредокот на соработката во областа на земјоделство во текот на изминатата  година и за идните чекори за подобрување на меѓународната трговија.

Можеби ќе ве интересира

Ресертифициран системот за квалитет на АХВ

Ресертифициран системот за квалитет на АХВ