17 Декември, 2017
0.4904
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

СЛУЧАЈ ТРУСТ: Сведокот вознемирен, жестоко реагира на сослушувањето

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Во судот денеска се одржува ново судење поврзано со случајот „Труст“ во кој прв осомничен е бизнисменот Сеад Кочан.

Се сослушуваат сведоци а жестока реакција обвинителот на СЈО слушна од Артан Ајро.

Имено, сведокот Феим Имери не може да ги потврди потписите дали му продал механизација на Кочан.

Сведокот е сопственик на  „Фичо сервис“ . Тој од СЈО доби на увид договори за продажба на багери, лифкери, гасеничари и беше прашан дали неговата фирма навистина ја продала опремата наведена во договорот и дали „Трансмет“ е купувачот.

Како што пишува плусинфо сведокот рекол дека договорот е негов, но не може да се произнесе прецизно што е продадено врз основа на договорот, па од СЈО, за да го потсетат извадија и фактури за наводно продадена механизација и го прашаа сопственикот на фирмата дали ќе може да ги препознае и дали се негови.

„Станува збор за фактури кои „Трансмет“ на Кочан ги навел во тендерската документација за која СЈО вели дека има фалсификувани  документи за поседување градежна механизација и чии ориганали СЈО не можело да ги пронајде во фирмата на сведокот.

Сведокот рече дека фактурите се негови, меморандумот е негов, но за потписите не можеше да потврди. За некои рече дека не може да ги види добро, за друг дека потписот личел на неговиот, но не може да потврди, а посочи и дека досега имал 2-3 различни потписи. Тој не можеше да ги потврди потписите на фактурите, но успеа да го препознае и потврди потписот на документот кој му го издал СЈО кога ги одзело фактурите од неговата фирма“, рекол Имери. 

Во еден момент сведокот на обвинителот Ајро со зборовите: „Вие да не сакате сѐ да ви кажам јас“.

Во случајот „Труст“ според СЈО Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, тројцата нелегално добиле тендер од 17 милиони евра за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“.

Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести