17 Декември, 2017
0.5741
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Случајност или заговор? Нова смрт на вмешан во корупциски скандал со ФИФА

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2017

Уште едно лице осомничено за корупциски скандал поврзан со ФИФА го загуби животот, овој пат во престрелка во Мексико. 

Станува збор за потпретседателот на мексиканската национална телевизија Televisa Адолфо Лагос кој е застрелан во неделата вечерта од двајца вооружени напаѓачи. Обезбедувањето на 69-годишниот Лагос било немоќно да го заштити, а тој подоцна во болница им подлегнал на повредите.

Лагос беше вмешан во корупциски скандал во ФИФА и беше еден од обвинетите за давање мито за добивање на правата за емитување на телевизиски натпревари.

Засега нападот се води како обид за вооружена кражба, а телохранителот кој исто така пукал од огнено оружје тврди дека ранил еден од двајцата напаѓачи.

Интересно е дека Лагос е вториот човек поврзан со овој корупциски скандал, кој го изгуби својот живот во рок од неколку дена. Минатиот вторник Аргентинецот Хорхе дело изврши самоубиство, откако беше осуден за давање мито во форма на буриња вино. 

Случајот за корупција во ФИФА кој го поведе ФБИ по обемната истрага опфаќа речиси 300 осомничени или обвинети лица со повеќе од десетина предмети. 

Клучен сведок на ФБИ е аргентинецот Алехандро Бурзако кој соработува со американските истражни органи за што тврди дека добива смртни закани. Поротниците кои ќе решаваат во судскиот спор тајно дадоа заклетва, во судницата ќе бидат забранети сите електронски уреди и е поставено врвно обезбедување во опасност од неконтролирани ситуации.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) КИМ УТРЕ ЌЕ ГО ШОКИРА СВЕТОТ: Ќе ја лансира најмоќната ракета

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

(ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ГО ОБИКОЛИ СВЕТОТ: Виси на 23 кат за да се спаси од пожар

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

ПАЛЕСТИНА ИЛИ ИЗРАЕЛ: Kaде ќе остане Ѕидот на плачот?

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

Над 77.000 луѓе ги напуштија домовите - им се заканува бура

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ВИДЕО) Русите создадоа снајперска пушка која може да ја пробие секоја балистичка плоча

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

(ФОТО) Колку луѓе загинаа во земјотресот во Индонезија?

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

Основачот на „Apotex“ и неговата сопруга најдени мртви во нивниот дом

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?