23 Октомври, 2017
0.5131
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Снегот го заледи Балканот, зимата предвреме дојде

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2017

Балканот се соочува со речиси зимски временски услови откако на повеќе повисоки места падна првиот снег, а температурите значително опаднаа. Таква е состојбата во делови од Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, а снегот предизвика и проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот, додека делови од јужна Далмација се зафатени од невреме проследено со силен ветер.

Како што соопшти утрово јавното претпријатија „Патишта на Србија“, снег паѓа во повеќе делови во западна и југозападна Србија, а поради снежната покривка на коловозот во прекин е сообраќајот на патниот правец Ивањица - Преко Брдо. 

Снег во текот на ноќта и претпладнево паѓа на српските планини Златар, Златибор, Јадовник, Јавор, Муртеница, Чемерница, Тара, Гоља и Јабука.

Врнежи од снег се регистрирани и во реоните на градовите Нова Варош, Ивањица, Пријепоље и Сјеница, како и долж течението на реката Лим, на местата од над 400 метри надморска висина, што го попречува нормалниот сообраќај на патот на преминот на српско-црногорската граница.

Во некои делови на Србија веќе е формирана и снежна покривка која се движи од осум, па до 30 сантиметри. 

Поради снегот во некои планински делови има и проблеми со редовното снадување со електрична енергија, а околу 1.000 жители на планината Гоља повеќе часови се без струја. 

Снег паѓа и во повисоките планински предели во средна и источна Босна и Херцеговина, поради што властите препорачуваат внимателни возење на патните правци во овие региони.

На планината Јахорина е формирана снежна покривка во висина од 20 сантиметри, а во градот Калиновик од пет сантиметри.

Снег паѓа и во северните делови на Црна Гора, а планината Жабљак е формиран снежна покривка во висина од 33 сантиметри.

Снежните врнежи во Црна Гора се пропратени и со силен ветар, што предизвика прекин на електричната во повеќе планински села.

Метероеолозите предвидуваат дека снегот во овие делови ќе проодлжи да паѓа до вечерва.

Во исто време, реонот на Дубровник го погоди силен ветер пропратен со пороен дожд, кој уриваше столбови и корнеше дрва, а предизвикани се и неколку одрини.

Противпожарната служба на Дубровник имала десетици интервенции за остранување на откорнати дрва од коловизите, а пријавени се и оштеувања на повеќе возила.

Поради силниот ветер во прекин се и неколку траект линии од јужниот даламтински брег кон островите. 

Во останатите делови на Балканот преовладува претежно дождливо и студено време.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

(ВИДЕО) ПАД И УСПОН НА ДИНАСТИЈАТА ТОДОРИЌ: Од трошна куќа во селце до раскошен луксуз во дворец

Локални избори во Косово

Локални избори во Косово

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

ЕРДОГАН ГИ НАВРЕДИ САД: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРИЗА ВО АЛБАНИЈА: Бивш министер тргувал со дрога

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

КРАДЕЛ ПОДАТОЦИ ОД БАНКОМATИ: Успеал да подигне илјадници евра

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Хрватска со меѓународна потерница ќе го бара Ивица Тодориќ

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

Изетбеговиќ: Европа не им припаѓа само на христијаните

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно