21 Ноември, 2017
0.4126
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Со акциите на Европа свртени над половина милион евра на берза

Објавено во: Економија 15 Ноември, 2017

Акциите на АД Европа Скопје вчера беа едни од најбараните на пазарот на хартиите од вредност и на Македонска берза се извршија вкупно три блок транскации со поединечни вредности од 22,3 милиони денари, 2 милиони денари за втората и 9 милиони денари за третата блок трансакција на акции.

Вкупната вредност на истргуваните акции на АД Европа Скопје ќе и донесе нешто над 547 илјади евра. Една акција на АД Европа вчера се тргуваше по цена од 2800 денари. Вкупно се истргуваа над 12 илјади акции на АД Европа со право на глас.

Ова е нешто пониска цена на акциите на АД Европа бидејќи последната максимална цена регистрирана од 3142 денари по акции важеше до 13 ноември и во последните шеесетина дена.

Можеби ќе ве интересира

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

Потенцијалните инвеститори ќе вршат увид во „Фени“

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

ТОП огласи за работа: Се нуди и пракса и работа од дома

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Доаѓа светското Black Friday шопинг лудило, што има кај македонските трговци?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Зошто „Македонијатурист“ ја преполови оперативната добивка за пет години?

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

Најмоќната економија ја „кочи“ само недостиг на работници

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?

НАФТАТА ПАЃА: Колку чини „црното злато“ на странските пазари?

Доналд Трамп лаже дека е мултимилијардер

Доналд Трамп лаже дека е мултимилијардер

Како странците побудалеа по македонскиот мермер?

Како странците побудалеа по македонскиот мермер?

НОВ РЕКОРД: Незапирливиот биткоин ги преминува сите граници

НОВ РЕКОРД: Незапирливиот биткоин ги преминува сите граници