17 Декември, 2017
0.5279
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Со генералка на улиците, Скопје ќе се бори против загаденоста

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Градот Скопје во претстојниот период ќе спроведе голема акција за чистење на улиците со цел намалување на загаденоста, која ќе се спроведува во сите општини во Градот во период од 20-тина дена.

Освен јавните претпријатија со нивната механизација, во акцијата ќе бидат ангажирани и невработени лица како дополнителна работна сила. Овие лица ќе бидат ангажирани во соработка со Министерството за труд и социјалана политика и Агенцијата за вработување на Република Македонија. На ангажирните лица ќе им биде обезбеден хонорар, надоместок за храна и платен автобуски превоз.

-Почнуваме од Бутел, па продолжуваме во сите општини во градот, по ден-два за секоја општина во зависност од големината. Откако ќе завршиме со чистењето на општините, ќе преминеме на чистење на кејот на реката Вардар, изјави градоначалникот Шилегов пред новинарите.

Ова претставува една од краткорочните мерки за намалување на загадувањето во градот. Планирано е да се исчистат и измијат улиците од прашината која со години се таложи. 

Можеби ќе ве интересира

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

Велес најзагаден вечерва, зад него е Тетово

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

(ВИДЕО) Фрчковски: Аматери сакаат да прават реформи во судството

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Професорки бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Нов министер за здравство - Села излегува од Владата?

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Заев и Рама ги посетија Македонците во Пустец

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Бејли: Друг руски гасовод нема да донесе чист воздух

Кучиња искасаа дете во Карпош

Кучиња искасаа дете во Карпош

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

ВМРО-ДПМНЕ: Само граѓаните на референдум може да одлучат околу спорот што го има Република Грција со нашето име

Загадениот воздух извади граѓани на протести

Загадениот воздух извади граѓани на протести