20 Февруари, 2018
0.4835
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Со што новинарите го налутија Вучиќ во Загреб?

Објавено во: Балкан 13 Февруари, 2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во Загреб на инсистирањата на новинарите да одговори директно дали жали за својата изјава од времето на воениот конфликт во 1995 година дека градот Глина „никогаш нема да биде хрватски“, српскиот претседател видно лут, избегна да даде директен одговор.

„Мерката на вашата подршка, почитување, за љубовта е директно пропоционална со понизноста која ја очекувате од некого кој би дошол меѓу вас. Таков вид на понизност, страв или потреба да ви се додворувам никогаш нема да видете“- рече Вучиќ.

На повеќе пати поставено прашање за изјавата во Глина, која се наоѓа на 20 километри од Вргинмост, Вучиќ одбегна директно да одговори и изјави дека Србија и Хрватска освен 36 километри од граничната линија на Дунав „немаат други спорови околу границата“..

Тој во расправата со новинарите изјави дека и куќите на наговото семејство во Ќипуличи кај Бугојно се запалени во војната. 

„Ме прашавте ли кој ги запали? Нема понизност од мене да видите“ - изјави тој.

Вучиќ во Глина во 1995 година имаше жесток говор пред локалните Срби во својство на функционер на Српската радикална партија (СРС), при што порача дека Србите нема никој да ги истера и дека во градот „никогаш нема да дојде усташката власт“. 

„Ниту Глина, ниту Банија нема да бидат хрватски“ - рече тогаш Вучиќ.

Српскиот претседател дводневната посета на Хрватска ја заврши со присуство на Собранието на Српското народно собрание во Загреб, на кое присуствуваше и хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ. 

Можеби ќе ве интересира

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Чејку вели дека за 10 години Албанците ќе имаат и трета држава на Балканот

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Решение меѓу Србија и Косово најдоцна до април

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Телефонски разговор меѓу Ципрас -Меркел на ден пред средбата Заев-Меркел

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени во близина на грчкиот остров Алонисос

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

За Грците Рама го враќа сеништето за Голема Албанија, а осуда стигна и од Србија

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Бакојани: Сакаме решение што ќе го прифати меѓународната заедница во целина

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

Рама од милениче на Западот станува фактор за нестабилност на Балканот

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја