22 Јануари, 2018
0.4056
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

СОВЕТИ: Како да се збогатите пред 30 години?

Објавено во: Финансии 09 Септември, 2017

Гранд Кардоне, стручњак за меѓународна трговија вели дека можноста да се збогатите до 30 години не е фантазија. 

Тој во пет книги раскажува како од човек во долгови станал милионер. 

Неговите совети за богатење се за американски услови, но некои се применливи и на наши простори. 

Кардоне вели дека денес од штедење не можете да се збогатите, туку треба парите да ги следите, да заработувате повеќе и повеќе и тој процес да го повторувате. Тој советува да барате можности по компаниите за да заработите повеќе. 

Милионерот советува да ја почитувате работната етика и ентузијазмот. 

Штедете пари за да вложувате. 

Поставете си правило дека нема да позјамувате пари, освен ако тие пари не ви донесат повеќе пари во иднина. 

Вели дека на работа не е важно дали сте најпаметни, туку дали сте најпосветени. 

Кардоне се сложува со ставот на Бил Гејтс дека е во ред да се родиш сиромашен и тоа не е твоја грешка, но ако умреш сиромашен тоа е твоја грешка. 

Најдете ментор кој ќе ве научи долгорочно да размислувате за парите. 

Можеби ќе ве интересира

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми