22 Јануари, 2018
0.3521
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Според Московичи богатите даночни затајувачи се вампири

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Комесарот за економија и финансии Пјер Московичи ги нарече "вампири" богатите луѓе кои користат различни шеми за даночно затајување како оние кои се открија во Paradise Papers.

Московичи рече дека многу од шемите, откриени при последниот одлив за овие практики во офшор зони, се "легални и тоа значи дека законите треба да се менуваат“ . Еврокомесарот поддржува три пристапи за престанок на даночно затајување, кои ќе дејствуваат во рамките на целиот ЕУ: црна листа на даночните засолништа по целиот свет, поддржан од санкции; нови правила за транспарентност за даночни советници, банкари и адвокати; и задолжително известување по земја.

Европската комисија сака да биде договорена црна листа на самитот ЕКОФИН на 5 декември, на која присуствуваше Филип Хамонд, но Велика Британија се грижи за вклучувањето на британските прекуморски територии како Бермуди и Кајмански Острови во санкционата листа.

Комесарот изјави дека сака да бидат договорени правилата за транспарентност во областа на оданочувањето во рок од шест месеци, а новите процедури за известување да бидат воведени во рамките на една година.

"Овие агресивни шеми за оптимизирање на даночното планирање, многу од нив изгледаат сосема легитимни. Затоа мора да одговориме на правниот фронт така што ќе создадеме нова правна рамка. Ако тоа е легално, како што тврдат многумина, тогаш треба да го промениме законот", рече финансискиот комесар пред Европскиот парламент во Стразбур. "Транспарентноста е првото оружје во арсеналот . Тоа ќе ни овозможи да ја запреме културата на тајната и чувството за неказнивост на луѓето кои вршат даночно избегнување. Тие се некакви вампири. Се чини дека не се плашат од ништо, освен од светлината , па тоа е до нас да се генерира оваа светлина."

Paradise Papers содржат над 13 милиони доверливи документи за офшор инвестиции на богати луѓе од целиот свет

Документите содржат имињата на повеќе од 120 000 луѓе и компании и фрлија повеќе светлина врз даночните практики на многу богати, по истекот на Рanama Рapers во 2016 година.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

(ВИДЕО) По Путин уште еден човек се капеше во ладна вода

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

За неколку месеци Северна Кореја ќе ги нападне САД?

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

Ја запалија фотографијата на Ким и знамето на Северна Кореја

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) ИДНИНАТА СТИГНА: Отворена првата продавница без касиер и редици за чекање, и еве како функционира

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

(ВИДЕО) Турското гранатирање во северна Сирија однело во смрт 11 деца и цивили

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

Оваа земја најмногу влијае на нуклеарната драма во светот, а не е Северна Кореја

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ФОТО) Снежна бура зароби туристи во познат ски центар во Швајцарија

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ВИДЕО-ФОТО) Пет самоубијци направија масакр: Кој ја презеде одговорноста за нападот на хотелот во Кабул?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ХОТЕЛ: Ги киднапираа гостите, па почнаа да ги убиваат