19 Ноември, 2017
0.2911
    ALK 7409.18    0.11%     KMB 2701    -0.03%     MPT 27782.13    -0.78%     STB 934.8    0.37%     TEL 272    -2.82%     TPLF 1656.25    -2.52%

Стоиљковиќ вели дека Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол, Брнабиќ не коментира

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2017

Пратеникот  и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, во интервју за „Вечерње новости“ изјави дека Македонија ќе го поддржи членството на Косово во Интерпол.

Во српските медиуми се појавија наслови од типот „Ништо од пријателството: Македонија и заби нож на Србија“, „Ново предавство од Македонија“, „Заев му помага на Тачи да апси Срби“. Српските медиуми пишуваат дека со членството во Интерпол, на Косово ќе му се отвори можност да распишува потерници по невини српски државјани и со тоа злоупотреба на базата на податоци.

Стоилковиќ вели дека не добил официјален одговор од Македонија, но дека е уверен дека таква одлука е донесена.

„Без сомнеж е дека на крајот на септември Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол. А тоа ќе отвори нови тензии меѓу двете земји по дипломатскиот скандал кој се одигра меѓу Белград и Скопје“ – изјави Стоилковиќ.

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, пак, одби  да го коментира ова прашање и кажа дека ќе даде се од себе двете земји да имаат само најдобри односи.

„Србија е отворена и фелксибилна и ќе дадеме се од себе да имаме најдобри односи“ – изјави Брнабиќ за време на прославата во Белград по повод Денот на независноста на Македонија.

Таа потсети дека му испратила официјална покана на македонскиот премиер, Зоран Заев, да го посети Белград во ноември.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ТАГУВА: Уште една жртва однесоа „библиските поплави“

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

НАСА ПРЕДУПРЕДИ: На овие градови им се заканува потоп, од нив два се од Балканот

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

Ердоган ги повлече своите војници од наставата на НАТО по навредите

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ПОЧЕТНА ЦЕНА 80 000 ЕВРА: Се продава јахтата на Тито „Јадранка“

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

ИСЕЛУВАЊЕ: Заминуваат во земја каде ќе работат по 12 часа за 500 евра

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

Србија ќе изгуби територија поголема од Косово

БУРАТА ЗЕНОН СЕ ДВИЖИ КОН ГРЦИЈА: Грците во паника

БУРАТА ЗЕНОН СЕ ДВИЖИ КОН ГРЦИЈА: Грците во паника

OTКАЖАНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Со што Харадинај ја навреди Могерини?

OTКАЖАНА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА: Со што Харадинај ја навреди Могерини?

Реакции во Грција затоа што Бутарис ја нарече нашата земја Македонија

Реакции во Грција затоа што Бутарис ја нарече нашата земја Македонија