24 Септември, 2017
0.3926
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Стоиљковиќ вели дека Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол, Брнабиќ не коментира

Објавено во: Балкан 09 Септември, 2017

Пратеникот  и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, во интервју за „Вечерње новости“ изјави дека Македонија ќе го поддржи членството на Косово во Интерпол.

Во српските медиуми се појавија наслови од типот „Ништо од пријателството: Македонија и заби нож на Србија“, „Ново предавство од Македонија“, „Заев му помага на Тачи да апси Срби“. Српските медиуми пишуваат дека со членството во Интерпол, на Косово ќе му се отвори можност да распишува потерници по невини српски државјани и со тоа злоупотреба на базата на податоци.

Стоилковиќ вели дека не добил официјален одговор од Македонија, но дека е уверен дека таква одлука е донесена.

„Без сомнеж е дека на крајот на септември Македонија ќе гласа за прием на Косово во Интерпол. А тоа ќе отвори нови тензии меѓу двете земји по дипломатскиот скандал кој се одигра меѓу Белград и Скопје“ – изјави Стоилковиќ.

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, пак, одби  да го коментира ова прашање и кажа дека ќе даде се од себе двете земји да имаат само најдобри односи.

„Србија е отворена и фелксибилна и ќе дадеме се од себе да имаме најдобри односи“ – изјави Брнабиќ за време на прославата во Белград по повод Денот на независноста на Македонија.

Таа потсети дека му испратила официјална покана на македонскиот премиер, Зоран Заев, да го посети Белград во ноември.

Можеби ќе ве интересира

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

Момче направи масакр во кафуле во хрватскиот град Слатина

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

НЕВРЕМЕ ВО ИСТРА: Паѓаше град со големина на орев, а допрва доаѓа најлошото

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

СТИПЕ МЕСИЌ: Европа тоне во вртлогот на популизмот, a на Балканот ништо не се промени

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Вулин контра Тачи - Единствена војска на Косово е КФОР

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

Им „цвета“ бизнисот со продажба на облека од втора рака

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите