16 Декември, 2017
1.0181
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

СТОП ЗА ДИЗЕЛ И БЕЗИН ВОЗИЛА: Уште една земја им се придружува на Франција, Кина и Британија

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Новaтa холандскa влада објави дека е усвоено решение сите нови автомобили кои се продаваат во земјата по 2030 година да имаат нулата вредни емисии.. Тоа практично значи дека Холандија ќе се приклучи на листата на земји кои ќе ги забранат автомобилите на дизел и бензин во наредните години.

Коалицискиот кабинет, составен по повеќе од 2 месечни преговори, се огласи исто за поагресивни цели за намалување на штетните емисии во целина - 49% намалување на емисиите на CO2 во земјата до 2030 година во споредба со нивото од 1990 година.

Холандија не е првата земја која предвидува забрана за фосилни горива. Франција вели дека сака да ја забрани продажбата на бензин и дизел автомобили до 2040 година, а Кина и Велика Британија ја следеа со слични планови, иако Кина уште не ги објави роковите.

Холандија, слично на Франција, исто така, повика на затворање на сите јаглен централи во земјата до 2030 година и за поширока употреба на зафаќање и складирање на јаглерод диоксид (CCS - caption carbon storage), за да ги постигне своите цели за намалување на емисија на CO2 за 49%.

Можеби ќе ве интересира

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

ПОПУШТИЈА И НАЈГЛАСНИТЕ: Даночната реформа на Трамп на пат да биде прифатена

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

КИМ НА КРИЛЈАТА НА БИТКОИНОТ: Како Северна Кореја се богати на сметка на дигиталната валута?

(ФОТО+ВИДЕО) Земјотресот во Џакарта ја однесе и првата жртва

(ФОТО+ВИДЕО) Земјотресот во Џакарта ја однесе и првата жртва

Силен земјотрес стресе остров

Силен земјотрес стресе остров

Уште еден Палестинец убиен во Појасот Газа

Уште еден Палестинец убиен во Појасот Газа

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО АМСТЕРДАМ: На аеродромот убиен човек

(ВИДЕО) ПАНИКА ВО АМСТЕРДАМ: На аеродромот убиен човек

Убиен уште еден Албанец во Сирија

Убиен уште еден Албанец во Сирија

Ryanair со историска одлука само за да ги избегне штрајковите

Ryanair со историска одлука само за да ги избегне штрајковите

Американка фатена како финасира џихадизам со биткоин

Американка фатена како финасира џихадизам со биткоин