24 Октомври, 2017
0.4263
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

СТОП ЗА ДИЗЕЛ И БЕЗИН ВОЗИЛА: Уште една земја им се придружува на Франција, Кина и Британија

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Новaтa холандскa влада објави дека е усвоено решение сите нови автомобили кои се продаваат во земјата по 2030 година да имаат нулата вредни емисии.. Тоа практично значи дека Холандија ќе се приклучи на листата на земји кои ќе ги забранат автомобилите на дизел и бензин во наредните години.

Коалицискиот кабинет, составен по повеќе од 2 месечни преговори, се огласи исто за поагресивни цели за намалување на штетните емисии во целина - 49% намалување на емисиите на CO2 во земјата до 2030 година во споредба со нивото од 1990 година.

Холандија не е првата земја која предвидува забрана за фосилни горива. Франција вели дека сака да ја забрани продажбата на бензин и дизел автомобили до 2040 година, а Кина и Велика Британија ја следеа со слични планови, иако Кина уште не ги објави роковите.

Холандија, слично на Франција, исто така, повика на затворање на сите јаглен централи во земјата до 2030 година и за поширока употреба на зафаќање и складирање на јаглерод диоксид (CCS - caption carbon storage), за да ги постигне своите цели за намалување на емисија на CO2 за 49%.

Можеби ќе ве интересира

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

ЕРДОГАН: Европа умре во Босна, а погребана е во Сирија

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

Врвна новинарка од Москва избодена на работно место

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

(ВИДЕО) Маж фрли жена под шините

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Пуџдемон ќе ги изгуби овластувањата и платата

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

ЦИА навестува дека Ким може „ненадејно да почине“?

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО СЕКИРА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Mомче повреди луѓе на бензинска

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО СЕКИРА ВО ШВАЈЦАРИЈА: Mомче повреди луѓе на бензинска