22 Јануари, 2018
0.5596
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%

Стотина полицајци кои не мрднаа со прст на 27 април се пред отказ

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Стотина припадници на МВР од различни единици се пред отказ бидејќи по направената внатрешна контрола е многу блиску до утврдување на одговорност за непостапување по службена должност за време на настаните во Собранието на 27 април. 

Министерството за внатрешни работи веќе им даде отказ на 11 припадници на Шестата управа кои не постапувале професионално на 27 април во Собранието, 31 припадник на МВР е под суспензија се уште, а против 70 полицајци и старешини се водат дисциплински постапки затоа што не одговориле на уставните и законски обврски за што може да се соочат со откази.

Припадниците на МВР долго време на Крвавиот четврток не реагираа кога упадна гневната толпа за да се пресмета со пратениците на новата власт и предизвика серија на тешки инциденти. Брутално беа претепани неколку пратеници и новинари, а Зоран Заев беше пред физичка ликвидација. Меѓу насилниците имаше и маскирани луѓе со фантомки кои добро ги координираа групите за напад, па се претпоставува дека дел од нив се припадници на војска или полиција. 

Полицијата не беше на ниво на задачата но, без оглед што 2 часа не добиле никаква наредба од Митко Чавков, тогашниот шеф на оперативниот штаб за справување со протестите, поради законските обврски морале да реагираат и да ги заштитат нападнатите пратеници како и да си ја вршат својата должност за одбрана на државна институција и одржување на јавниот ред и мир. Подоцна дојде до интервенција на група на специјалци кои одговараа директно пред министерот за внатрешни работи Нихуи иако и самиот тој лошо се снајде и доцнеше со реакцијата барајќи го Чавков два часа да му одговори.

Чавков, како екс началник на БЈК и останатите полициски и разузнавачки структури кои се директно или индиректно вмешани во Крвавиот четврток кривично единствено може да одговараат доколку тоа го побара Јавното обвинителство. Додека ОЈО го водеше Зврлевски истрагата и постапувањето за Крвавиот четврток се одвиваше тромазно и без поголем ефект, па дури ни Чавков не бил повикан на распит ниту пратеницте осомничен дека од внатре ги отвориле вратите на Собранието за да влезе гневната толпа.

Можеби ќе ве интересира

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Судењето одложено: Што ќе утврдуваат вештаците за дедото на починатата Тамара?

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Шекеринска ја отвори обуката за градење интегритет за највисокото раководство на МО и АРМ

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

Како до поголема транспарентност за службените патувања во странство?

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

МНР ги осуди политиките на омраза и нетрпение на протестите во Солун

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Македонија најверојатно без Лазаров до крајот на првенството

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

Проф.Силјановска: Македонија да понуди можни прифатливи имиња, наместо да се однесува како дете чекајќи „кумот“ Нимиц да не крсти

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

ВЕТОТО НА ИВАНОВ: Државнички потег или саботажа ?

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

На дедото на Тамара денес ќе му се суди за обидот за атентат врз Тодоров

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“

БУГАРСКОТО ВМРО: „Грци, не сте сосема во право за името Македонија“