22 Октомври, 2017
0.4991
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Страшна трагедија во Индија - Шеесетина деца почина поради недостиг на боци

Објавено во: Свет 12 Август, 2017

Најмалку 60-ина деца умреле во најголемата болница во областа Горакпур, во северната индиска сојузна држава Утар Прадеш најнаселената во земјата, оваа недела, а тамошните медиуми пишуваат дека причина за тоа е недостиг од апарати со кислород.

Меѓу жртвите се и 34 новороденчиња кои умреле на неонаталниот оддел за интензивна нега, а 12 починале од енцефалитис. Другите дечиња починале од други причини коишто не се наведени.

Локалните медиуми известуваат дека некои од смртните случаи се предизвикани од недостиг од кислород, бидејќи приватниот снабдувач ја повлекол својата опрема откако болницата не ги исплатила своите обврски кон него. Болницата „Baba Raghav Das Medical College“ (BRD) негира дека тоа е причина за смртта.

Болницата соопштила дека во четвртокот се случил „пад на притисокот при снабдувањето со течен кислород“, но истакнува дека цилиндарите ги набавиле од различни снабдувачи, а не наведува дека тоа било причина за смртните случаи. Во четвртокот починале 23 деца, вклучително и 14 новороденчиња на неонаталниот оддел.

Индиските власти го истражуваат случајот, а ситуацијата лично ја следи и премиерот Нарендра Моди, бидејќи опозицијата за оваа трагедија ја обвинува негрижата на неговата владејачка партија BJP.


Можеби ќе ве интересира

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

Northvolt ја гради најголемата европска фабрика за батерии на е-автомобили

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

ЖЕСТОКА БИТКА МЕЃУ John McAfee и Jamie Dimon: Банкарите се плашат од биткоинот!

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

Што ќе се случи со собата од хотелот во Лас Вегас од каде се изврши најсмртоносното пукање досега?

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

ОДМАЗДА: Шпанија подготвува обвинение за со 30-годишна затворска казна

Пуџдемон: Владата во Мадрид не го почитува владеењето на правото

Пуџдемон: Владата во Мадрид не го почитува владеењето на правото

(ВИДЕО) Скоро половина милион луѓе протестираа во Барселона

(ВИДЕО) Скоро половина милион луѓе протестираа во Барселона

(ВИДЕО) МОЌЕН ТАЈФУН: Една земја утре ќе биде погодена

(ВИДЕО) МОЌЕН ТАЈФУН: Една земја утре ќе биде погодена

ШПАНСКИОТ КРАЛ ЗА КАТАЛОНИЈА: Нема да се откажeме од она што заедно го градевме

ШПАНСКИОТ КРАЛ ЗА КАТАЛОНИЈА: Нема да се откажeме од она што заедно го градевме

КАКВА ЗИМА Е ПРЕД НАС: Љубителите на снегот ќе се начекаат, а еве каде ќе биде смрзнувачка!

КАКВА ЗИМА Е ПРЕД НАС: Љубителите на снегот ќе се начекаат, а еве каде ќе биде смрзнувачка!