21 Август, 2017
0.0724

Страшна трагедија во Индија - Шеесетина деца почина поради недостиг на боци

Објавено во: Свет 12 Август, 2017

Најмалку 60-ина деца умреле во најголемата болница во областа Горакпур, во северната индиска сојузна држава Утар Прадеш најнаселената во земјата, оваа недела, а тамошните медиуми пишуваат дека причина за тоа е недостиг од апарати со кислород.

Меѓу жртвите се и 34 новороденчиња кои умреле на неонаталниот оддел за интензивна нега, а 12 починале од енцефалитис. Другите дечиња починале од други причини коишто не се наведени.

Локалните медиуми известуваат дека некои од смртните случаи се предизвикани од недостиг од кислород, бидејќи приватниот снабдувач ја повлекол својата опрема откако болницата не ги исплатила своите обврски кон него. Болницата „Baba Raghav Das Medical College“ (BRD) негира дека тоа е причина за смртта.

Болницата соопштила дека во четвртокот се случил „пад на притисокот при снабдувањето со течен кислород“, но истакнува дека цилиндарите ги набавиле од различни снабдувачи, а не наведува дека тоа било причина за смртните случаи. Во четвртокот починале 23 деца, вклучително и 14 новороденчиња на неонаталниот оддел.

Индиските власти го истражуваат случајот, а ситуацијата лично ја следи и премиерот Нарендра Моди, бидејќи опозицијата за оваа трагедија ја обвинува негрижата на неговата владејачка партија BJP.


Можеби ќе ве интересира

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

Оваа земја објави водич за заштита од терористички напади

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

СИТЕ ГО БАРАА: Тој е жртва на нападите во Барселона

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ВИДЕО) 14 СЕКУНДИ ДО СМРТТА: Моментот кога рускиот полицаец го уби крвникот

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ФОТО+ВИДЕО) ГОРИ ЗЕМЈАТА: Веќе две недели пожар беснее на Гренланд

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ МАЈКАТА НА МОНСТРУМОТ ОД БАРСЕЛОНА: Еве што порачува

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

СТАТИСТИКА: Во кои земји луѓето живеат најдолго?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

Дали нападот во Барселона ќе отвори политичка пандорина кутија?

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ЌЕ СЕ ПРЕДАДАТ ИЛИ ЌЕ БИДАТ УБИЕНИ: Се види битка за бастионот на „Исламска држава“

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле

ИМАЛЕ КОБЕН ПЛАН: Терористите во Барселона имале три мети, но се премислиле