24 Јануари, 2018
0.5115
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3089.5    0.29%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

Суровата храна е здрава: мит или вистина

Објавено во: Стил 17 Декември, 2017

Во светот расте бројката на приврзаниците на хранење по принципите на сурова храна. Кај нас ова во минатото се практикувало за време на постите. Во поново време, овој тренд има се поголем број на приврзаници.

Една студија на ЕУ, покажала дека органско овошје и зеленчук имаат дури до 50% повеќе антиоксиданти, кои научниците сметаат дека може да го намалат ризикот од рак и срцеви заболувања. Тие исто така имаат повеќе витамини и минерали, како што се железо и цинк. Според други неодамнешни студии, органската храна е подобра во борбата против ракот. И луѓето кои јадат органска храна имаат подобар имунолошкиот систем, подобри навики за спиење и се со помала веројатност да бидат дебели, отколку кога се јаде „конвенционална“ храна.

Предностите на органска храна најголеми се за бебињата. Просечното бебе е родено со 200 токсини и канцерогени материи во телото. 

Според нутриционистот Дрвошански, да, суровата храна е исклучително здрава! 

Повеќе за суровата храна читајте на Женски магазин, овде!

Можеби ќе ве интересира

ВОДИТЕЛКАТА АЛЕКСАНДРА ВЕЛИНОВА Е ЗАШТИТНО ЛИЦЕ НА САЕМОТ ЗА ВЕНЧАВКИ: Љубовта од сопругот ме прави принцеза

ВОДИТЕЛКАТА АЛЕКСАНДРА ВЕЛИНОВА Е ЗАШТИТНО ЛИЦЕ НА САЕМОТ ЗА ВЕНЧАВКИ: Љубовта од сопругот ме прави принцеза

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА РОДЕНДЕНОТ: Интимен концерт во чест на Тоше

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА РОДЕНДЕНОТ: Интимен концерт во чест на Тоше

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

МЛАДАТА ПЕЈАЧКА САРА ГИГОВА УСПЕШНО КОТИРА НА НАТПРЕВАРОТ „ПИНК ЅВЕЗДИЧКИ“: Жирито препозна дека сме братучетки со Антониа

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

Како да ги завршите сите обврски за половина време?

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

ОПУШТЕНА СРЕДБА НА НЕКОГАШНОТО ДУО АНДРИЈАНА АЛАЧКИ И ИРЕНА СПАСОВСКА: Не сме скарани како што мислат

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

Интервју Ида Протугер Вељковиќ: Докторот ми рече „нема надеж“, но јас решив да се борам

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

ЖЕНСКИ МУАБЕТ СО ЕДИНА МУСА, КОШАРКАРКА И ФИТНЕС ШАМПИОН: Сексапилот ми е само плус

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

Отворено со Маја Величкова: Најдобро што знам, љубовта да ја растам

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина

ОТВОРЕНО СО ПЕЈАЧКАТА РОСАНА САРИЌ-ТОДОРОВСКА: Без Маријана, душата ми е на половина