20 Февруари, 2018
0.4963
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

Талат Џафери планира преземање на гостиварскиот огранок од Бејта

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2018

Собранискиот спикер Талат Џафери во овој период кога нема обемна легислативна агенда на дневен ред има време да се бави со внатрепартиски прашања, секако доколку им се верува на дел од албанските портали кои пренесуваат дека има интерес внатре во ДУИ да дојде до промени во Гостивар и избор на нов претседател на општинскиот огранок.

Главните причини за незадоволство кон Бејта кој на повеќе наврати беше градоначалник на општина Гостивар, лежи во тоа што тој ги изгуби последните локални избори кога му беше предизвикувач Арбен Таравари од Алијансата. 

Гостивар е една од поретките големи општини кои ДУИ ги загуби и само тамо не профункционира коалицијата со СДСМ и останатите партии од обединетиот блок. Фактор беше и високиот процент на излезеност бидејќи македонските гласачи беа доста вознемирени од најавите за двојазичност и кантонизација што за нив би било голем неуспех и практична одвоеност од централниот дел на земјата. 

Сепак, во Гостивар не успеваше премногу националистички или популистичка реторика, туку прашањето беше дали може да се избере градоначалник кој ќе се справи веднаш со локални проблеми како депонии, атмосферски канализации и мирен соживот. Во тој профил најдобро се вклопи Таравари, при што Бејта немаше што повеќе да понуди.

Можен наследник на Бејта во Гостивар е Газменд Сејфули од младинскиот форум на ДУИ. Токму тука лежи и притисокот на Џафери кој има висок авторитет во партијата како носител на третата најмоќна функција во Република Македонија, а имал и поддршка од членови на самото раководство за да се отвори патот за нови и млади кадри кои ќе понудат свежина во општината.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Ердоган: Tурција има принципиелен став без дилеми за спорот со името

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Снег на повеќе локации и забрана за тешки товарни возила

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

Иванов во Анкара: Поканата за членство на Македонија во НАТО ќе биде уште еден поттик за реформските процеси

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

ШТИПЈАНЕЦ ВО НАJГОЛЕМАТА САЈБЕР КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Извлекле 530 милиони долари од сметки од целиот свет

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Едвај се избраа новите потпретседатели на Собранието

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Македонија ВТОРА во Европа по смртност на новороденчиња

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Села можел да умре доколку докторите навремено не интервенирале

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен

Предлог-законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги е усвоен