21 Февруари, 2018
0.8224
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ТАВ продаде 3,7% од сопственичкиот удел за огромна капитализација

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

Тепе Иншат и Сера Јапи продадоа дел од своите акции во ТАВ аеродромите во вкупен износ од 3,76 % од сопственичкиот удел во компанијата. Продадени се 13.659.376 акции, а посочено е дека холдинзите нема да продаваат акции во наредните 270 денови. Тепе Иншат сега ќе поседува 5,06% од вкупниот број на акции во ТАВ, додека пак Сера Јапи сега има 1,29% сопственички удел во холдингот. Една акција се продаваше за 19,85 турски лири што е околу 5 евра по акција. Тоа значи дека ТАВ со оваа продажба стекна капитализација од околу 66 милиони евра. 

- Како основачи и акционери на ТАВ Аеродроми, ние продадовме само дел од нашите акции. Нашите учества во одборите ќе продолжат. Сера Јапи продолжи во ист начин како и со продажбата на делот на акции на Тепе Иншат. Иако, се работи за мало количество во споредба со последната продажба на удели во Борса Инстанбул, високата побарувачка од странските институционални инвеститори резултираше во многу брз пласман што ја покажува довербата во нашата компанија и земја, посочи Сани Шенер, генералниот извршен директор на ТАВ Аеродроми.

Сани Шенер ќе продолжи како генерален извршен директор на компанијата до почетокот на 2020 кога ќе продолжи како претседавач на Бордот на директори уште најмалку две години. Бордот има вкупно 11 членови од различните сектори на ТАВ.

Продажбата на акцискиот удел беше извршена под надзор на Credit Suisse Securities.

Тепе Иншат го претставува градежниот дел од ТАВ кој прерасне во гигант како на домашно тло во Турција, така и со проектите во странство. 

Сера Јапи, пак е семејна компанија основана во 1995 година од инженерот д-р Сани Шенер со инвестиции и во недвижниот сектор. 

ТАВ оперира со два аеродрома во Македонија, „Александар Велики“ во Скопје, и „Св. апостол Павле“ во Охрид. 


Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

ИМА ЛИ АЛТЕРНАТИВА: Тевдовски e против зголемување на прагот за пензионирање

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Целосна поддршка на акцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за ставање ред во агросекторот

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

Македонските експерти ќе работат на странските пазари

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

И ПОКРАЈ КРИТИКИТЕ, ТЕРАМЕ ПО СТАРО: Нови предвремени вработувања во администрација

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Видео: Како Бил Гејтс ја замислува иднината на мобилните плаќања?

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Нов директор во ЕЦБ е банкар кој никогаш не работел во Централна банка

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Интервју Јанкоски: Најбарани се компјутери од високите класи, Македонците знаат да препознаат квалитет

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

Обновено: Зошто Владата вложи 1 милион евра во акции на МЕР?

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!