23 Октомври, 2017
0.4762
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Тензии меѓу СДСМ и БЕСА, Касами го предупреди Заев

Објавено во: Анализа 06 Октомври, 2017

СДСМ и БЕСА значително ги заладија односите по посетата на Заев на Тетово каде и даде максимална поддршка на градоначалничката Теута Арифи од ДУИ за нов мандат. Против нив демонстрираа активисти на БЕСА во обид да се кренат тензии, но се помина без поголем инцидент. 

Сега од функционери на ДУИ, но се почесто и од претставници на СДСМ се бара БЕСА јавно да признае дека соработува со ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе имаат коалиција на изборите во повеќе општини, ако не директно во првиот тогаш сигурно во вториот круг барем таму каде ќе имаат шанса да победат. 

Токму протестот на активисти на БЕСА ја прели чашата и кај самиот лидер на СДСМ Зоран Заев кој директно ја посочи албанската опозициска партија како играч во тимот на Груевски. Заев обвини дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи БЕСА во Чаир, Тетово и Скопје, општини во кои тие ќе ја бараат довербата од граѓаните заедно со ДУИ главниот ривал на албанската опозициска партија.

Секако, овие обвинувања не поминаа неодговорено и од страна на Билал Касами, лидерот на движењето БЕСА кој му порача на премиерот да внимава бидејќи тие се вистинскиот глас на Албанците во Македонија. Според Касами, СДСМ овозможила рециклирање на кариерата на корумпирани политичари, па затоа БЕСА нема да дозволи да им биде нивни привезок, ниту на нив ниту на ДПМНЕ.

Тензиите меѓу двете партии се очекувани, БЕСА на парламентарните избори успеа да освои само 5 пратенички места кои не беа доволни за заедно со СДСМ да формираат влада и штом Ахмети му даде согласност на Заев за неговите 10 пратеничка гласа беше сосема јасно дека ќе преминат во опозицијата. 

Тоа што не е јасно е зошто БЕСА се приближува до ВМРО-ДПМНЕ кога долго време беа едни од најгласните критичари на „режимот“ на Груевски и бараа целосни промени во државата. 

На БЕСА не и одговара јавно обелоденување на можна соработка со ДПМНЕ која ја претставуваат за антиалбанска партија, но добивањето на неформална поддршка која не може да се докаже е добра шанса да освојат неколку градоначалнички места од каде подоцна ќе ја градат својата позиција против ДУИ.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

„Бегаат“ од Влада, а пуштаат спинови за нови министри

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

Ахмети и Тачи од „смртни“ непријатели до нови партнери?

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

ИЗБОРЕН ИНЖЕНЕРИНГ е изговорот на лојалистите на Груевски кои имаат јавен крах

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Можат ли БЕСА и Алијансата да му го „загорчат“ вториот круг на Ахмети?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Во кои скопски општини продолжува битката меѓу СДСМ и ДПМНЕ?

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Им смета што Миликије е од СДСМ, ама не и кога добиваат поддршка за Чаир, Тетово, Гостивар

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Кој е „херојот“ што го победи Ѕинго во Кратово?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?

Дали ДУИ има успешен прв круг на изборите?