21 Ноември, 2017
0.4594
    ADIN 540    -1.82%     ALK 7350    -0.51%     BESK 10300    0%     CEVI 912    0%     FERS 57750    -2.94%     GRNT 801    -2.95%     KJUBI 1400    -2.78%     KMB 2700    0%     LOTO 600    0%     MPT 26900    -0.37%     MTUR 4224    3%     OHB 4851.54    -0.17%     REPL 54800    0.37%     RMDEN11 96    -0.62%     RMDEN13 96.4    1.47%     RMDEN15 95    0.05%     STBP 600    -0.17%     TETE 1938    4.76%     TNB 13500    -0.01%     TTK 816    0.38%     UNI 1905    0%     ZPKO 2600    -2%

Тие направија светски компании иако стартуваа без пари

Објавено во: Финансии 16 Јули, 2017

Со труд и работа многу луѓе во светот создадоа империја иако на почетокот немале пари. 

Аманчо Ортега направи империја од ништо. Тој е сопственик на компанијата Inditex, која работи со брендовите Zara, Massimo Dutti, Oysho, Stradivarius, Pull & Bear и други. 

Тој потекнува од работничко семејство, го напуштил училиштето и почнал да работи како кројач. 

Неколку години подоцна со сопругата ја отвораат работилницата Zara која ќе ги направи милионери. 

Џон Орингер „случајно“ почнал свој бизнис. 

Тој е пример за вистински претприемач. Почнал како студент така што поправал компјутери и држел часови по гитара. Во својата студентска соба ја осмислил програмата за блокирање на интернет реклами и истата ја продал. Потоа направил 100.000 фотографии и создал платформа за купопродажба на фотографии. 

Лимор Фрид од хоби направила успешен ИТ бизнис. Adafruit Industries е неговата компанија која заработува по 33 милиони долари годишно и вработува сто луѓе. И таа почнала како студентка и работата на почетокот за неа била само хоби. 

Можеби ќе ве интересира

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Правило од 5 минути што ќе ги направи вашите колегијални состаноци попродуктивни

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Сигурната плата ја заменила со бизнис од соништата

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

Завршен настан од твининг проектот на министерството за финансии

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

ШТО СМИСЛИ СЕГА СОРОС: Продава едни, купува други акции

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Соништата на Маск паднаа во вода: Белата куќа го блокира проектот на векот

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

Зошто „ФЕНИ“ не е на листата на најголеми должници на УЈП објавена пред 5 дена?

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

КУПУВАЈ ЕВТИНО, ПРОДАВАЈ СКАПО: Книговодител заработува милиони

3 знаци дека всушност се плашите од успех

3 знаци дека всушност се плашите од успех