21 Октомври, 2017
0.4102
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2017

Половина милион од граѓаните на оваа земја не можат да си дозволат три пати недело да имаат месо за ручек. 

Во Хрватска 19,9%  од граѓаните се сиромашни. Ова го покажуваат податоците на хрватскиот Завод за статистика.

Скоро 9%  од граѓаните на Хрватска немаат пари да платат греење,  а исто така 13% живеат во домаќинства кои не можат да си дозволат оброк кој содржи месо и риба секој втор ден.

58% од лицата живеат во домаќинства кои не можат да си го подмиран неочекуваниот финансиски трошок од сопствени средства, а 31% од лицата живеат во домаќинства кои тешко врзуваат крај со крај.

Прагот на ризикот од сиромаштија во едночлено домаќинство е 286 евра месечно, односно 3.430 евра годишно.

За четворочлено домаќинство со две возрасни лица и две деца, прагот на сиромаштија изнесува 600 евра месечно или 7.204 евра годишно.

58% од Хрватите живеат во куќи или станови во кои вкупните трошоци и станови претставуваат  финансиски терет. 

Хрватските медиуми пишуваат дека делови од земјата се празнат поради иселувањето, а Хрватите најчесто заминуваат во Германија. 

Најмали плати во ЕУ примаат работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска. 

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“