17 Декември, 2017
0.7055
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Тој е најмладиот милијардер на светот кој сам го стекнал богатството

Објавено во: Финансии 20 Ноември, 2017

Џон Колисон(27) од Ирска е најмладиот милијардер на светот, кој своето богатство го заработил сам.

Колисон заедно со својот 29-годишен брат Патрик, ја основал софтверската компанија „Stripe", за која повеќето луѓе воопшто не слушнале. 

Основана во 2011. година, „Stripe" не е претерано позната затоа што не продава работи кои потрошувачите ги купуваат. Софтверските системи им овозможуваат на клиентите ширум светот полесно да го завршуваат он-лајн плаќањето и да ги водат своите веб страни.

Со над 100.000 клиенти, се проценува дека компанијата вреди скоро 8 милијарди евра. 

Браќата Колисон се од руралниот дел на Ирска, а и двајцата го напуштиле тамошниот факултет.

Уште како тинејџери биле заинтересирани за компјутерски програми. Патрик се пријавил на студии по математика на престижниот универзитет во Масачусетс. Две години подоцна, Џон бил примен на Харвард. 

„Луѓето често ме прашуваат колку сум богат и чувствувам дека секогаш сакаат да слушнат некој интересен одговор - а јас немам што да им кажам"- вели Колисон. 


„Stripe" денес има 750 вработени - 500 во Сан Франциско и 150 во странство, вклучувајќи европски канцеларии во Даблин, Лондон, Париз и Берлин. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ ВРАТИЛА ОД ЕУ И ПОЧНАЛА БИЗНИС: Луѓето мислат дека Западот ќе им ги оствари соништата

СЕ ВРАТИЛА ОД ЕУ И ПОЧНАЛА БИЗНИС: Луѓето мислат дека Западот ќе им ги оствари соништата

Ова е четврти најмоќен регион во Европа

Ова е четврти најмоќен регион во Европа

(ВИДЕО) НАЈМЛАД МИЛИОНЕР НА СВЕТОТ: Има само 6 години и забрзано се богати

(ВИДЕО) НАЈМЛАД МИЛИОНЕР НА СВЕТОТ: Има само 6 години и забрзано се богати

Градот каде што секој трет жител е милионер

Градот каде што секој трет жител е милионер

Како да ја направите најдобрата корпоративна забава

Како да ја направите најдобрата корпоративна забава

Македонија сѐ уште стравува за купување онлајн

Македонија сѐ уште стравува за купување онлајн

Огласи за вработување, можност и за хонорарна работа

Огласи за вработување, можност и за хонорарна работа

ЕКСПЕРТСКИ СОВЕТ: Совршен одговор на прашањето „Зошто сакаш да работиш кај нас?“

ЕКСПЕРТСКИ СОВЕТ: Совршен одговор на прашањето „Зошто сакаш да работиш кај нас?“

ИРСКА БАРА РАБОТНИЦИ: Нудат плата од 2.650 евра

ИРСКА БАРА РАБОТНИЦИ: Нудат плата од 2.650 евра