23 Јануари, 2018
0.3180

(ГАЛЕРИЈА) ТРАДИЦИОНАЛНО ОБРАЌАЊЕ: Иванов жали што се притворени пратеници, критикува медуми, обвини за реваншизам

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Декември, 2017

Во тек е традиционалното годишно обраќање на шефот на државата во Собранието.

Оттаму претседателот Ѓорѓе Иванов упати низа критики за власта, но и за медиумите, изнесе низа критики за реваншизам и жалење за притворените пратеници и граѓани од 27 април.

Иванов рече дека е крајно време да се соочиме со вистината и креирањето на лажни вести во медиумите, на социјалните мрежи и интернет.

Се осврна и на потребата од борба против корупцијата и организиран криминал но и за реформите во судството.

Сепак тој дел од обраќањето посвети на и на последните приворање на дел од пратениците кои се гонат за инцидентите од 27 април кога толпа народ упадна во Собрание и нападна пратеници. 

Во однос на оваа тема Иванов рече дека секој кој постапил спротивно на Уставот и законот, треба соодветно да одговара, но и дека одмаздата води кон одмазда.

„Граѓаните имаат права на одбрана. За жал видовме граѓани од „Заедничка Македонија“ и пратеници кои беа апсени или обвинети за тероризам…Правдата завршува таму каде што реваншизмот започнува. Затоа постојано повикував на смирување на тензиите и на разумно однесување. Мора да ја вратиме културата на политички дијалог. Лидерите на власта и опозицијата треба да имаат нормална комуникација во интерес на граѓаните.  Во државата како политичка заедница сосема е нормлано да не се согласуваат сите, но не е нормално да се уништуваат поради тие различности“, потенцира Иванов.

Тој рече дека наредната година е можност НАТО да ја исправи неправдата од Букурешт.

ФОТО ФАКТОР

Можеби ќе ве интересира

Видео: Жестока дебата на Шарените револуционери кои сега бранат различни бои

Видео: Жестока дебата на Шарените револуционери кои сега бранат различни бои

Грците се пребројуваат пред средбата на Ципрас и Заев

Грците се пребројуваат пред средбата на Ципрас и Заев

ИНТЕРВЈУ ПРИНЦ: Парите не се доволни за основни трошоци

ИНТЕРВЈУ ПРИНЦ: Парите не се доволни за основни трошоци

Кои потреби на студентите ќе ги субвенционира државата?

Кои потреби на студентите ќе ги субвенционира државата?

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Михајловски: Власта нема сериозни реформи, ВМРО-ДПМНЕ мора да биде модерна и европска алтернатива

Михајловски: Власта нема сериозни реформи, ВМРО-ДПМНЕ мора да биде модерна и европска алтернатива

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Студен бран ќе ја зафати Македонија

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Агатангел за грчките свештеници: До Евзони ли се простира нивната љубов и трпение?

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи

Ангелов: За нас решението е приоритет 26 години, но треба да бидеме претпазливи