24 Септември, 2017
0.3731
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Трамп: Силна Европа е многу, многу важна за мене

Објавено во: Свет 21 Април, 2017

Претседателот на САД,  Доналд Трамп, кој претходно ја поздрави одлуката на Велика Британија да излезе од Европска унија, синоќа изјави дека сака ЕУ да остане силна.

Изјавата на Трамп е контрадикторна затоа што  во јануари тој кажа дека и другите земји членки ќе ја напуштат ЕУ по примерот на Велика Британија.

„Силна Европа е многу, многу важна за мене како американски претседател, како и за САД. Ние го сакаме тоа и ќе и помогнеме на ЕУ да биде силна, а тоа е корисно за сите“ - вели Трамп на прес-конференција во Белата куќа со италијанскиот премиер Паоло Џентолини.

Кон крајот на мај Трамп планира првпат да ја посети Европа, а предвидено е да учествува на самитот на НАТО во Брисел на 25 мај, а потоа на самитот на Г-7 на Таорима, сицилијански остров на 26 и 27 мај.

Можеби ќе ве интересира

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ МИНИСТЕР: Трамп e ментално пореметен човек полн со мегаломанија

СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ МИНИСТЕР: Трамп e ментално пореметен човек полн со мегаломанија

(ВИДЕО) РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ ГИ ПОДГОТВУВААТ БРОДОВИТЕ: Дали е ова за одбрана на Северна Кореја?

(ВИДЕО) РУСИТЕ И КИНЕЗИТЕ ГИ ПОДГОТВУВААТ БРОДОВИТЕ: Дали е ова за одбрана на Северна Кореја?

Американски бомбардери стигнаа кај брегот на Северна Кореја

Американски бомбардери стигнаа кај брегот на Северна Кореја

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ЕДВАЈ ОДРЖА МИТИНГ: Луѓето ја исвиркаа

(ВИДЕО) МЕРКЕЛ ЕДВАЈ ОДРЖА МИТИНГ: Луѓето ја исвиркаа

(ВИДЕО) ОВА Е БРАНАТА ШТО СЕКОЈ МОМЕНТ МОЖЕ ДА ПУКНЕ: Загрозени се 70.000 луѓе

(ВИДЕО) ОВА Е БРАНАТА ШТО СЕКОЈ МОМЕНТ МОЖЕ ДА ПУКНЕ: Загрозени се 70.000 луѓе

ФРАНЦУЗИТЕ БЕСНИ ПОРАДИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ: Бараат оставка од Макрон

ФРАНЦУЗИТЕ БЕСНИ ПОРАДИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА РАБОТНИ ОДНОСИ: Бараат оставка од Макрон

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Мексиканците на нозе, во страв ги напуштаат своите домови

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Мексиканците на нозе, во страв ги напуштаат своите домови

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

СЕ СТРЕСЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Дали е ова нова ракетна проба?

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите

(ВИДЕО) ВИСТИНСКА ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ НА РИО: И војската се вклучи во сузбивање на дилерите