19 Јануари, 2018
0.5362
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Три клучни работи со кои ќе заштедите повеќе

Објавено во: Финансии 11 Ноември, 2017

Ако секој ден пиеме кафе пет години, ќе потрошиме висока сума, а има многу такви работи кои влијаат на домашниот буџет. 

1. големата потрошувачка ве прави среќни

Многу „мали“ трошоци влијаат на домашниот буџет иако не го земаме во предвид. Купувањето без план секогаш го празни паричникот. Пред нешто да се купи треба добро да се размисли дали е навистина потребно. 

2. живот од плата до плата без план 

Многу често се слуша за домаќинства и луѓе кои живеат од плата до плата. Тоа се оправдува со високи трошоци и мали примања. Затоа потребно е да се штеди за непланирани ситуации. 

3. мислиме дека во иднина ќе имаме повеќе пари

Мора да мислиме што ни овозможува заработката која сега ја имаме, а не да размислуваме дека во иднина ќе имаме повеќе пари и со тоа оправдување да купуваме и трошиме многу. Пред сите одлуки за трошење, мора да се мисли колку пари месечно може да се заштедат. 

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

Искоренете ги овие 7 штетни навики на работното место ако сакате поголем успех

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

БИЗНИС КОЈ НОСИ ПО 12.000 ЕВРА ГОДИШНО: Можете да почнете и со мала површина

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Според „Goldman Saks“ биткоинот е новото злато

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?

Трансфери на акциите на Гранит и Тиквеш - За каква зделка се работи?