23 Јануари, 2018
0.5457
    ALK 7698.52    0.63%     AUMK 1700    0.06%     GRNT 830    0.73%     KMB 3135.87    -0.52%     MPT 28907    -3%     MTUR 4158    -2.16%     OKTA 3200    2.86%     RMDEN16 94.5    0.11%     RZUS 124    9.73%     STB 970    1.04%     STIL 154    1.61%     TEH 140    -6.67%     TEL 283    1.07%     TETE 2060    3%     TKVS 3106    -3%     TPLF 1798.38    -0.03%     TTK 950    -0.12%     ZPKO 2700    -0.37%

Тројца луѓе заедно побогати од 160 милиони Американци

Објавено во: Финансии 09 Ноември, 2017

Бил Гејтс, Џеф Безос и Ворен Бафет заедно имаат богатство поголемо од заштедата на дури 160 милиони Американци, покажуваат најновите истражувања.

Милијардерите заедно имаат вкупно 248.5 милијарди долари, што ја надминува вкупната вредност на имотот на околу 63 милиони американски домаќинства, а тоа било заклучено во истражувањето под назив Billionaire Bonanza 2017, кое било изработено од страна на американски Институт за политички студии.

„Толку пари концентрирани во толку малку раце, додека голем број на луѓе се мачат – тоа не е само лоша економија туку и морална криза“- се наведува во истражувањето.

Вкупното богатство на 400 најбогати луѓе во САД изнесува повеќе од 2.68 билиони долари што е повеќе од Бруто домашниот производ во Британија, Франција или Индија. 

„Нашите 400 најбогати жители сега располагаат со богатство поголемо од вкупните средства на 64% од американското население. Односно околу 80 милиони домаќинства или 204 милиони луѓе. Тоа е повеќе луѓе отколку бројката на жители во Канада и Мексико заедно“- пишува во извештајот.

Се предлагаат два начини за намалување на расчекорот во богатството, прво нееднаквоста да не се влоши уште повеќе со намалување на данокот за богатите, а второ да се примени политика на намалување на концентрираното богатство.

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Три грешки на шефовите, кои ги тераат вработените да си дадат отказ

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?