21 Февруари, 2018
0.3811
    ALK 7801.99    -1.64%     BESK 10275    -3%     GRNT 810    -0.06%     KMB 3389.73    -0.22%     MERM 800    -20%     MPT 29500.63    0%     OKTA 3620    0.56%     RMDEN16 94.9    0.11%     RZUS 139    3.73%     SBT 2041    -2.86%     STB 940.85    0.03%     STIL 139.03    -4.1%     TETE 2286.67    2.27%     TKVS 3110    2.98%     TNB 13581.59    -0.42%     TPLF 1649.9    1.35%     TTK 947    -2.97%     UNI 2050    0%

ТУРИСТИЧКИ РАЈ ЗА РУСИТЕ: Го имаат и највисокиот хотел на светот

Објавено во: Стил 12 Февруари, 2018

Расте бројот на Руси кои патуваат во Дубаи. 

Бројот на руски туристи кои лани ја посетиле Дубаи достигнал рекордни 530.000.

Тоа е за 121 процент повеќе од бројот на руски туристи кои Дубаи го посетиле во 2016 година, соопшти Одделението за туризам и комерцијален маркетинг на Дубаи – „Дубаи туризам“.

Во овој месец се објавени резултатите за туристичата година во Дубаи. Во 2017 година забележано е стабилно зголемување на приливот на туристи од целиот свет за 6,2 проценти во споредба со претходната година.

Дубаи, земјата која постојано брка светски рекорди во градби, сега го има и највисокиот хотел во светот.

Со 356 метри, на 75 ката, хотелот „Гевора“ стана највисок на Земјата, а официјално е отворен за гости од 12 февруари.

Хотелот „Гевора“ се наоѓа на големата авенија на Шеикот Зајед, во близина на Меѓународниот финансиски центар на Дубаи, и е за само еден метар повисок од досега највисокиот хотел, кој се наоѓа на истата улица. Претходниот рекордер е хотелот со висина од 355 метри, од синџирот хотели „Мериот“.

Можеби ќе ве интересира

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

Скршил и украл палец од глинена фигура, Кинеските власти бараат голема казна

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

(ВИДЕО) ИМПРОВИЗИРАЛА ОНАМУ КАДЕ ШТО НЕ СМЕЕ: Ферги се извини за изведбата на химната

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

„АЈ КЈУ“: Македонија ќе победи на Евровизија, ама не гарантирам кога

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

Принцезата Кејт не носи црно, феминистките разлутени

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНО: Маса за две секунди се претвора во полица

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Џастин Трудо ужасно личи на Кастро, што вели премиерот за гласините?

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Во оваа година ќе се појават 70.000 нови занимања

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

Лажни вести предвреме го умреа Сталоне

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место

ЛЕКАР СПОИЛ РАБОТА И СТРАСТ: Еве како патува до работното место