23 Октомври, 2017
1.0814
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

ТУРСКАТА ЛИРА ВО АМБИС: Oва е причината

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Турската лира почна да тоне поради најновите политички збиднувања. 

Оваа валута утрoво падна за скоро 2% во однос на американскиот долар, како последица на дипломатските тензии меѓу Анкара и Вашингтон.

Турската национална валута денеска се тргуваше по курс од 3,70 лири за еден долар, наспроти 3,61 лира за долар кон крајот на минатата работна недела.

Турската валута ослабна и во однос на еврото од 4,33 лири во петокот на рекордно ниското ниво од 4,24 лири за едно евро.

Викендов двете земји привремено ги запреа меѓусебните неимигрантски визни услуги поради безбедносни причини.

Мисијата на САД во Турција соопшти дека ја прекинува работата на своите служби за издавање неимигрантски визи во своите американски дипломатски претставништва во Турција.

Како причина е наведено дека Анкара мора да ја „преразгледа“ својата посветеност околу безбедноста на американскиот дипломатски персонал.

Бизнис аналитичарите велат дека визните ограничувања ќе се одразат и на туризмот и на бизнисот. 

Можеби ќе ве интересира

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

МОЌНА ПРИКАЗНА: Kако станав претприемач на 66 години?

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

НОРМАЛНО ИЛИ НЕ: Биткоинот помина 6000 долари

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

ДАЛИ БИ РАБОТЕЛЕ: Плаќаат по 4.200 евра на ден

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

СКРОМНИОТ МИЛИЈАРДЕР ЏЕК МА: Ова се неговите тајни за успехот

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

ШТО ПОСТИГНАЛ: На вработените им одредил минималец од 70.000 долари

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Неверојатниот живот на Викторија Сваровски: Наследничката на Сваровски империјата не го „рецка“ бизнисот

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

БОГАТСТВОТО НА ТРАМП СЕ НАМАЛИЛО: Каде се стопија парите?

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари