24 Јануари, 2018
0.4975
    ALK 7707.16    0.11%     BESK 9518    -4.73%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3080.48    -1.77%     MPT 28856.12    -0.18%     PPIV 37500    0%     RMDEN13 96    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2080    2.97%     STBP 600    0%     STIL 149.79    -2.73%     TEL 284.57    0.55%     TIKV 153    0%     TTK 973.78    2.5%     UNI 1999.2    -0.04%     VITA 7562    7.08%

ТУРСКАТА ЛИРА ВО АМБИС: Oва е причината

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2017

Турската лира почна да тоне поради најновите политички збиднувања. 

Оваа валута утрoво падна за скоро 2% во однос на американскиот долар, како последица на дипломатските тензии меѓу Анкара и Вашингтон.

Турската национална валута денеска се тргуваше по курс од 3,70 лири за еден долар, наспроти 3,61 лира за долар кон крајот на минатата работна недела.

Турската валута ослабна и во однос на еврото од 4,33 лири во петокот на рекордно ниското ниво од 4,24 лири за едно евро.

Викендов двете земји привремено ги запреа меѓусебните неимигрантски визни услуги поради безбедносни причини.

Мисијата на САД во Турција соопшти дека ја прекинува работата на своите служби за издавање неимигрантски визи во своите американски дипломатски претставништва во Турција.

Како причина е наведено дека Анкара мора да ја „преразгледа“ својата посветеност околу безбедноста на американскиот дипломатски персонал.

Бизнис аналитичарите велат дека визните ограничувања ќе се одразат и на туризмот и на бизнисот. 

Можеби ќе ве интересира

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

Руперт Мардок контра Закерберг: Фејсбук треба да плаќа за вестите

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

2 работи кои им се заеднички на сите милионери кои богатството го стекнале сами

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Зделка вредна 5,1 милијарди долари: Bacardi купува произведувач на текила

Колку порасна долгот во државни хартии?

Колку порасна долгот во државни хартии?

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

ХРВАТКА ВО АВСТРИЈА: За оваа плата во Хрватска би работела три месеци

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Огласи за работа: Вработуваат Македонско село, Мепсо ...

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Економиите ги наградуваат богатите наместо тешкиот труд на милиони луѓе: 1% од населението има 82% од светското богатство

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Има ли иднина нафтената криптовалута OilCoin?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?

Ќе делува ли НАТО како „афричка слива“ за нашата берза?