23 Септември, 2017
0.4586
    ALK 7297.6    -0.03%     GRNT 870    -0.99%     KMB 2883.3    -1.59%     KPSS 485    -2.81%     KVAS 10670    -3%     MPT 30201    -2.58%     MTUR 4700    2.17%     OKTA 3300    10%     PKB 14500    0.07%     RZUS 120    -1.64%     SBT 2219.26    -0.89%     STB 938.54    -1.78%     STIL 134    3.08%     TEL 279    -0.49%     TNB 13300    0.4%     TPLF 1601    -0.32%     TTK 776    -3%

Турскиот раст на прагот да сруши рекорд

Објавено во: Балкан 11 Септември, 2017

Економскиот раст во Турција во вториот квартал забрза, поради што можно е прогнозите за раст на годишно ниво да бидат надминати. 

Во период април - јуни БДП пораснал за 5.1%. Тоа се подобри резултати во однос на 5% во првите три месеци. 

Раст има во скоро сите сектори. Во градежништвото растот е 6.8%, а во услужните дејности 5.7%. 

За оваа година Анкара предвидува раст од 4.4%. 

Минатата недела премиерот Бинали Јилдирим најави дека растот ќе биде надминат. 

Меѓународната агенција Мудис ја зголеми прогнозата од 2.6 на 3.7%. 

Можеби ќе ве интересира

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

ПРИМЕР ОД РЕГИОНОТ: На секој ученик по 65 евра

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

Тие се дел од ЕУ со петина сиромашно население

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

КОЅИАС-НИМИЦ: За грчкиот министер има неколку делови од спорот

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Халкидики пламна, огнот им се заканува на куќите

(ВИДЕО) Масовна тепачка среде говор на Ердоган, маж го нарече терорист

(ВИДЕО) Масовна тепачка среде говор на Ердоган, маж го нарече терорист

(ФОТО) На плажите страшна глетка: Оваа фотографија е доказ за катастрофата во Грција

(ФОТО) На плажите страшна глетка: Оваа фотографија е доказ за катастрофата во Грција

(ВИДЕО) Падна и се запали авион во Истанбул

(ВИДЕО) Падна и се запали авион во Истанбул

Масовна гробница откриена кај Приједор во БиХ

Масовна гробница откриена кај Приједор во БиХ

(ФОТО) РАМА И НЕГОВИОТ СТИЛ: За Трамп чевли, за Хан патики

(ФОТО) РАМА И НЕГОВИОТ СТИЛ: За Трамп чевли, за Хан патики