19 Октомври, 2017
0.3230

Удар врз најголемиот производител на смартфони: Директорот на „Samsung“ приведен поради корупција

Објавено во: Стил 17 Февруари, 2017

Главниот извршен директор на јужнокорејската компанија „Samsung Group“ Џеј Ли беше уапсен рано во петокот поради неговата наводна улога во корупцискиот скандал, движејчи се во последните месеци на највисоките нивоа на власта во Јужна Кореја. Тоа е директен удар врз најголемиот производител на смартфони и мемории во светот, пишува Reuters.

48-годишниот Ли, потомок на најбогатото презиме во земјата, е уапсен во централниот затвор на Сеул на 24 часа, додека специјализираното обвинителството процени дали има потреба од продолжување на овој рок.

Ли е осомничен за трговија со влијание, а скандалот доведе до импичмент на претседателот Пак Кан Хе во декември, кој ќе биде прв демократски избран лидер на земјата, принуден да ја напушти функцијата. Тоа ќе се случи откако Уставниот суд ја потврди одлуката на парламентот.

Обвинителите имаат 10 дена да подигнат обвинение против Ли, но може да побараат продолжување на овој рок. Откако обвинението биде поднесено, судот ќе има три месеци да се произнесе.

Samsung и Ли ги негираа обвинувањата за случајот. 

„Ќе се потрудиме за да се осигураме дека вистината ќе биде откриена во претстојните судски постапки“, рече Ли во кратка изјава по неговото апсење.

Минатиот месец судот го отфрли барањето на обвинителството за апсење на Џеј Ли, но сега се обезбедени дополнителни докази кои биле доволни за судиите. Тие се поврзани со давање мито.

Можеби ќе ве интересира

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Порака во шише фрлена во морето пред 29 години преживеа ураган

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Познати претприемачи ги споделуваат советите со помош на кои станале успешни

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете

ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ВИСТИНСКАТА РАБОТА: Овие седум знаци покажуваат дека не е така

ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ВИСТИНСКАТА РАБОТА: Овие седум знаци покажуваат дека не е така

(ФОТО+ВИДЕО) Дете изградило куќа за помалку од 1300 евра, внатре има се

(ФОТО+ВИДЕО) Дете изградило куќа за помалку од 1300 евра, внатре има се

Ирена Спировска: Кобната болест ме остави без мајка кога бев дете

Ирена Спировска: Кобната болест ме остави без мајка кога бев дете

„Задоцнетиот гласач“ стана едно од најгледаните видеа од новата сезона на „Фчерашни новости“

„Задоцнетиот гласач“ стана едно од најгледаните видеа од новата сезона на „Фчерашни новости“

ЛИСТА КАДЕ НЕКОИ ДРЖАВИ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Oвие нации највеќе пијат

ЛИСТА КАДЕ НЕКОИ ДРЖАВИ СЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕ: Oвие нации највеќе пијат

Зошто Кејт Винслет не му се заблагодари на Веинстејн кога го доби оскарот?

Зошто Кејт Винслет не му се заблагодари на Веинстејн кога го доби оскарот?