25 Септември, 2017
0.7461
    ALK 7300.73    0.04%     BESK 11810    -1.39%     GRNT 870    0%     KMB 2878.51    -0.17%     MPT 30999.42    2.64%     OHB 5700    -2.56%     RZUS 120    0%     STB 940    0.16%     TEL 280    0.36%     TPLF 1650    3.06%     TTK 775    -0.13%

Уапсени момчиња кои фрлале киселина врз луѓе во Лондон

Објавено во: Свет 15 Јули, 2017

Во Лондон денеска се уапсени двајца тинејџери осомничени дека фрлиле киселина во лицето на повеќе луѓе. 

Тие на мопеди, ноќта меѓу четвртокот и петокот, извршија напади во Ислингтон, Хакни и Стоук Њуингтон. Во двата случаи тинејџерите мопедите ги украле од нивните жртви.

Еден очевидец изјави дека ја слушнал жртвата на еден таков напад, кој веројатно работел на испораки, како вреска, а втората жртва доживеа “повреди со трајни последици”. Полицијата испитува дали украдениот мопед е мотив за нападите.

Од 2010 година регистрирани се над 1.800 напади во Лондон во кои биле користени запаливи и други течности, поради што полицијата најави засилена контрола за нивната употреба.

Можеби ќе ве интересира

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе западно Мексико

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе западно Мексико

КАТАЛОНИЈА НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Бараат од Мадрид да дозволи одржување на референдум

КАТАЛОНИЈА НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Бараат од Мадрид да дозволи одржување на референдум

ИСИС го уби рускиот генерал Асапов

ИСИС го уби рускиот генерал Асапов

ПОМАЛКУ ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА МЕРКЕЛ: Од келнерка до најмоќна жена во Европа

ПОМАЛКУ ПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА МЕРКЕЛ: Од келнерка до најмоќна жена во Европа

(ВИДЕО) СТРАШНА НЕСРЕЌА ВО ИТАЛИЈА: Се урна авион, загина пилот

(ВИДЕО) СТРАШНА НЕСРЕЌА ВО ИТАЛИЈА: Се урна авион, загина пилот

АНКЕТА: Што мислат Американците за „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја?

АНКЕТА: Што мислат Американците за „неиспровоциран воен напад“ на САД врз Северна Кореја?

ТРАМП ДО СЕВЕРНОКОРЕЈСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ: Нема да бидат наоколу уште долго време

ТРАМП ДО СЕВЕРНОКОРЕЈСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ: Нема да бидат наоколу уште долго време

(ВИДЕО) КРВАВА ПРЕСМЕТКА ВО ЦРКВА: Едно лице загина, другите се ранети

(ВИДЕО) КРВАВА ПРЕСМЕТКА ВО ЦРКВА: Едно лице загина, другите се ранети

MEРКЕЛ: Oчекувавме подобро, но сега имаме една важна задача

MEРКЕЛ: Oчекувавме подобро, но сега имаме една важна задача