16 Декември, 2017
0.4117
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

Уште Зврлевски да биде сменет па ќе „тргне“ со реформите

Објавено во: Анализа 28 Јули, 2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски наместо да биде разрешен во брза и ефикасна собраниска процедура својот мандат продолжи да го извршува речиси цел месец повеќе. Денес треба да продолжи собраниската седница на која ќе се дебатира неговото разрешување но, можни се нови и дополнителни одложувања доколку пратениците на опозицијата се решат на бескрајни реплики и контра реплики. 

Токму останувањето на Зврлевски на чело на Јавното обвинителство на Република Македонија се смета за голем застој и на отпочнувањето на реформите во правосудството бидејќи за сегашната власт тој е еден од главните виновници за партиски влијанија и непостоење на правдата.

- Реформите во судството не можат воопшто да почнат ако Марко Зврлевски бесконечно и безобразно им пркоси на државата и општеството, изјави вчера премиерот Зоран Заев. 

Новата власт секако, на располагање има многу повеќе инструменти на располагање доколку сака вистински реформи во правосудството и не може целиот процес на „враќање“ на правдата да зависи само од еден човек, без оглед дали тој навистина работи целосно под партиски команди или не. 

Очигледно е и дека Владата полека се откажува од идејата за генерален реизбор на судиите за што нема да добие поддршка од меѓународната заедница, а досега не достави ниту јасен план како ќе ја постигне посакуваната независност на судиите и јавните обвинители. Чекаме Зврлевски да биде сменет за што можеби ќе бидат потребни неколку денови, па да се избере нов јавен обвинител, па да се донесат негови заменици и итн...Уште колку до вистинските реформи во правосудството останува да видиме.

Можеби ќе ве интересира

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

Игрите може да започнат, кој ќе застане на тронот во „Белата палата“?

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

За борбата и изгубените години во криза Заев нема простор за грешки

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Трпеноски: Заев не е свртен во државата, да не заборави на домашните проблеми

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Ризаов: Ако „груевизмот“ кој беше соборен се замени „заевизам“, тоа ќе биде уште поголема катастрофа

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Муслиу: Енергична влада со енергичен премиер

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Заев за предизвикот на МПЦ - Таа е реалност во православниот свет

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?