21 Јануари, 2018
0.5167
    ALK 7650    0.02%     BESK 9991    -3%     GRNT 824.02    0.32%     KMB 3152.12    0.17%     MTUR 4250    1.19%     OHB 5200    4%     OKTA 3111    -8.96%     RMDEN16 94.4    0%     RZUS 113    9.51%     SLAV 6100    95.89%     STB 960    1.65%     STIL 151.56    0.58%     TIKV 153    -2.55%     TKVS 3202    1.72%     TNB 13228.04    0.22%     TTK 951.17    1.04%     UNI 2000    0.03%     ZPKO 2710    4.23%

Успешниот директор Дејв Керпен открива 6 работи што сакал да ги знае кога бил млад

Објавено во: Финансии 05 Септември, 2017

Дејв Керпен е извршен директор на софтверската компанија Likeable Local. Тој има 40 години и мисли дека е најдобро време да се вратиш и да размислиш што си постигнал, што си погрешил, и што си научил. Тој споделува дека имало 7 работи што сакал да ги знае кога имал 21 година. 

Еве кои се тие.

1. Подобро е да се живее во сегашноста, а не во минатото или во иднината.

Фокусирањето врз минатото носи жалење и депресија, а тоа за иднината - тензии и нереални очекувања. Живејте за моментот.

2. Читањето и пишувањето го обликува начинот на размислување. Телевизијата нѐ прави досадни.

Гледам телевизија, вели Керфен. Но, крајно ограничено. Би сакал во мојата младост дека сум поминал помалку време пред телевизорот. Читањето и пишувањето во моите зрели години ме натера да мислам дека сум повеќе трезен.

3. Слушањето ви дава поголемо влијание од зборувањето.

Обрнете внимание на она што ви кажуваат вашите колеги, пријатели и роднини. Понекогаш е поважно да покажете интерес отколку да привлечете интерес.

4. Стравот е нормален.

Не дозволувајте стравот да ве дефинира. Отфрлање, неуспех ќе ви се случи. Но, тие можат да те скршат само ако им дозволите.

5. Грижата за вашето тело е една од најважните работи.

Повеќето млади луѓе сакаат да јадат нездрава храна, забави до доцни ноќи, а не спиење. Но, за да имате успех во секоја област од вашиот живот, мора да бидете здрави. Јадете правилно, ограничувајте го кофеинот и трошете доволно време за спиење.

6. Благодарноста е најдобрата дрога.

Таа е бесплатно и без несакани ефекти. Мали гестови на благодарност, добрите зборови на другите, пофалба - ова се само неколку начини за промена на вашето расположение од лошо на добро и од добро до големо.

Можеби ќе ве интересира

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

Седум начини како да заштедите пари при пазарување

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

РУЖИЦА ГО СПОДЕЛИ ИСКУСТВОТО: Еве колку може да заработите на брод

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

Кои се близнаците кои изгубија речиси една милијарда долари од падот на биткоинот?

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

КРАЈ НА СЕНЗАЦИОНАЛИЗМОТ И ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ: Фејсбук ќе им дава приоритет на „доверливите“ медиуми

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

СЕ ПОЧЕСТО СЕ КУПУВА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ: Што купуваат најмногу европските граѓани?

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

Игнорирајте вакви луѓе: Знаци кои укажуваат дека сте во лоша работна екипа

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle

МИЛИЈАРДСКА ЗДЕЛКА: Ferrero го купува американскиот бизнис на Nestle