22 Ноември, 2017
0.7132
    ALK 7231.17    -1.62%     BESK 10300    0%     GRNT 808.46    0.93%     KJUBI 1400    0%     KMB 2697.06    -0.11%     MPT 26306.88    -2.2%     OKTA 2530    -8.1%     RMDEN14 92.2    -2.95%     RZLV 45    0%     RZTK 450    1.81%     RZUS 106    -3.64%     SBT 1987    -9.86%     TNB 13500    0%     TPLF 1605.19    -0.11%     TTK 803.72    -1.5%     ZPKO 2601    0.04%

Утре ќе се гласа за предлог Законот за употребата на јазиците

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2017

Пратениците утре ќе гласаат за предлог Законот за употребата на јазиците.

За утре точно напладне е закажана 15-та седница.

Доколку законот биде поддржан од мнозинство пратеници на пленарна седница, истиот ќе биде даден на второ читање во матичните комисии каде може да се поднесуваат амандмани.

Илија Димовски, координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека во оваа фаза партијата ќе гласа против, дека ќе поднесат многу амандмани и ќе се обидат, како што вели да ги тргнат „одредниците што се против Уставот и дискриминаторските елементи за српската, ромската и бошњачката заедница, а не само на албанската“.

Можеби ќе ве интересира

За Груевски предистражните постапки на СЈО се малтретирање на граѓаните

За Груевски предистражните постапки на СЈО се малтретирање на граѓаните

ГРУЕВСКИ ВО СЈО: Предистражна постапка за земена провизија

ГРУЕВСКИ ВО СЈО: Предистражна постапка за земена провизија

Уште една признаена вина во случај на СЈО

Уште една признаена вина во случај на СЈО

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

„Бомбите“ ќе бидат доказ во „Титаник 2“

Владите на Република Македонија и Бугарија ќе работат за поевтинување на роамингот

Владите на Република Македонија и Бугарија ќе работат за поевтинување на роамингот

ДОКАЗИТЕ НЕСОБОРЛИВИ: Ќе и помогне ли потерницата на МВР да го пронајде убиецот на Мартин Јанушев?

ДОКАЗИТЕ НЕСОБОРЛИВИ: Ќе и помогне ли потерницата на МВР да го пронајде убиецот на Мартин Јанушев?

Ќе биде ли во хаос „Партизанска“ за празничната сезона

Ќе биде ли во хаос „Партизанска“ за празничната сезона

Од семејно насилство до убиство врз жена - Каде потфрла Македонија?

Од семејно насилство до убиство врз жена - Каде потфрла Македонија?

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа

Демонстрантите од пред Собрание си заминаа