18 Декември, 2017
0.4455
    ALK 7304.71    0%     CEVI 1144    0%     GRNT 762.38    0.86%     KJUBI 1400    0%     KMB 2700    0.01%     OHB 4767.86    -0.67%     RMDEN15 95.1    0.11%     RZUS 107.89    1.78%     STB 910    -1.09%     STIL 127    -2.31%     TNB 13100    0%     TPLF 1500    -1.69%     UNI 1870    -1.03%     ZILU 151    -2.58%

(ВИДЕО) Екокатастрофата на грчките плажи и море ќе чини 500 милиони евра

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Изливањето на нафта од бродот кој потона кај островот Саламина ќе ја чини Грција најмалку 500 милиони евра, пишува грчка Протома. Најзагрозени ќе бидат риболовот, јавното угостителство, туризмот, изнајмувањето на бродови и трговијата.

 "Огромните штети врз Пиреја и крајбрежната економија на Атика се судрија со индиферентноста на Владата, која не реагира, а огромната нафтена дамка пливаше во реонот на Саламис два дена. По претходна проценка на локалните трговски асоцијации и организации, новата ситуација ќе доведе до големи проблеми во регионот, кој и без тоа е слабо развиен, натоварен со социјалните проблеми и е во тешка положба поради невработеноста. Бруто домашниот производ во регионот може да претрпи загуби до 500 милиони евра", пишува весникот.


Природата во областа и претходно беше подложена на силен притисок, но сегашната катастрофа доведе до целосна инфицирање на морската средина и загуба на риболовот, ги цитира "Прототема" зборовите на претседателот на Професионалната асоцијација во реонот Ниокос Петцас. Поранешниот заменик-градоначалник на Пиреја Димитрис Кацикарис смета дека штетата ќе ја надмине сумата од 500 милиони евра, иако е рано отсега да се каже.

Во соопштението се наведува дека загубите ќе ги покрие целата област за развој на Атинската ривиера. Откажани се десетици свадби и прослави. Загаденото море исто така ќе влијае и на инвестициите во Атика, бидејќи меѓународните инвеститори го земаат предвид донесувачот на одлуката за животната средина.

Грчкиот танкер "Агиа Зони II" потона на 10 септември во заливот меѓу островите Саламина и пристаништето Пиреа. Бродот бил натоварен со над 2,5 илјади тони мазут и гасно масло.

Можеби ќе ве интересира

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

СРБИН ВО БЕЛГИЈА: Никогаш нема да се вратам во Србија, овде немаат комплекси

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

Се преврте рингишпил во Сараево - има ли повредени?

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

(ВИДЕО) ШОК ВО ДУБРОВНИК: Eве што исфрли силниот ветер од морето

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Грчката црква ја моли БПЦ да се откаже од улогата мајка црква на МПЦ

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

Нови правила за Црногорските плажи: Нема веќе плаќање влез и лежалки

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

БУТAРИС ЗА ИМЕТО: Работите се зрели и би можело да се дојде до решение

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Што разговараа Јотова и Колиас Царуха за името на Македонија?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Групата во која имало и Македонец добиле по 10.000 евра да направат нереди кај „Гробари“!?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?

Србија ќе го „избрише“ името Македонија ако земјава го поддржи Косово за УНЕСКО?