21 Октомври, 2017
0.3639
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ВИДЕО) Екокатастрофата на грчките плажи и море ќе чини 500 милиони евра

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2017

Изливањето на нафта од бродот кој потона кај островот Саламина ќе ја чини Грција најмалку 500 милиони евра, пишува грчка Протома. Најзагрозени ќе бидат риболовот, јавното угостителство, туризмот, изнајмувањето на бродови и трговијата.

 "Огромните штети врз Пиреја и крајбрежната економија на Атика се судрија со индиферентноста на Владата, која не реагира, а огромната нафтена дамка пливаше во реонот на Саламис два дена. По претходна проценка на локалните трговски асоцијации и организации, новата ситуација ќе доведе до големи проблеми во регионот, кој и без тоа е слабо развиен, натоварен со социјалните проблеми и е во тешка положба поради невработеноста. Бруто домашниот производ во регионот може да претрпи загуби до 500 милиони евра", пишува весникот.


Природата во областа и претходно беше подложена на силен притисок, но сегашната катастрофа доведе до целосна инфицирање на морската средина и загуба на риболовот, ги цитира "Прототема" зборовите на претседателот на Професионалната асоцијација во реонот Ниокос Петцас. Поранешниот заменик-градоначалник на Пиреја Димитрис Кацикарис смета дека штетата ќе ја надмине сумата од 500 милиони евра, иако е рано отсега да се каже.

Во соопштението се наведува дека загубите ќе ги покрие целата област за развој на Атинската ривиера. Откажани се десетици свадби и прослави. Загаденото море исто така ќе влијае и на инвестициите во Атика, бидејќи меѓународните инвеститори го земаат предвид донесувачот на одлуката за животната средина.

Грчкиот танкер "Агиа Зони II" потона на 10 септември во заливот меѓу островите Саламина и пристаништето Пиреа. Бродот бил натоварен со над 2,5 илјади тони мазут и гасно масло.

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“