24 Јануари, 2018
0.4632
    ALK 7791.42    1.09%     FERS 56000    0%     GRNT 830    0%     KMB 3094.21    0.45%     MPOL 255    -9.65%     MPT 28001.2    -2.96%     MTUR 4282    2.98%     OKTA 3420    6.88%     PPIV 37500    0%     RMDEN16 94.5    0%     SBT 2100.85    1%     STIL 150    0.14%     TNB 13299.93    0.54%     TTK 998.57    2.55%     ZILU 212    6%     ZPKO 2706.43    0.24%

(ВИДЕО) ЕКСПЛОДИРА ТАНКЕР СО НАФТА: Се стравува од еколошка катастрофа

Објавено во: Свет 10 Јануари, 2018

На ирански нафтен танкер, кој неодамна е оштетен во судир со кинески брод, дошло до експлозија, соопштило денеска кинеското Министерство за сообраќај.

Спасувачките бродови биле приморани да се повлечат на безбедна далечина.

Иранската компанија, чиј нафтен танкер се запалил по судирот во сабота во Источното кинеско море, соопштила дека постои надеж дека ќе бидат пронајдени преживеани меѓу 31 член на посадата, кои и понатаму се водат како исчезнати, додека спасувачките операции продолжуваат денеска.


Кинеското Министерство за сообраќај соопштило вчера дека пронашло тело на маж за кој се верува дека бил член на екипажот на иранскиот танкер кој се судрил со товарен брод.

Пожар на ирански танкер избил во саботата вечерта, по судирот со теретен брод. Во моментот на судир, танкерот превезувал околу 136 000 тони нафта.

Екипажот на танкерот го сочинувале 30 Иранци и двајца државјани на Бангладеш. На кинескиот товарен брод биле 22 Кинези и сите се спасени.

Можеби ќе ве интересира

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

Елитата и покрај силниот снег се собра во Давос

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

ТУРЦИТЕ ГРАНАТИРААТ: Раселени 5000 луѓе во Африн

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

(ВИДЕО) ЛАВИНА УБИ ВОЈНИК: Канонада од камења повреди повеќе луѓе

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Украден камион со 34.000 литри хемикалии за производство на експлозиви

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Путин има „златен ген“ - од каде ова влече корени објаснија научниците

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Средношколец уби соученик - го избол со остар предмет

Париз е поплавен - се излеа Сена

Париз е поплавен - се излеа Сена

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ФОТО) ЕЛИТАТА ПРИСТИГНУВА: Вака изгледа Давос каде се собираат светските лидери

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами

(ВИДЕО) Ги погоди земјотрес од 8.2 степени, сега ги чека цунами