21 Октомври, 2017
0.3565
    ALK 7595.8    0.62%     BESK 11000.07    -0.92%     KMB 2800    -0.01%     MKSD 232    0%     MPT 28032.26    -0.95%     OHB 5367.09    -1.52%     REPL 52500    -0.23%     RZLV 45    0%     RZUS 129    1.57%     SBT 2180    -2.64%     STB 940.91    -0.33%     STBP 680    0%     TEL 274.5    0.92%     TNB 13300    -1.48%     TTK 828    0.12%

(ВИДЕО-ФОТО) „ЕСЕН ВО ГРЦИЈА“: Силен дожд, ветер, поплави,15°C...

Објавено во: Балкан 17 Јули, 2017

Силното време, дожд и силен ветар во Грција направиле проблеми за туристите, а поедини места дури имаат и проблеми со поплави.

На социјалните мрежи фотографии од невремето објавија многу српски туристи, а најкритично според метеоролозите таму ќе биде денес.

Температурата во поедини места била околу 15 степени.


Гостите од Србија, кои отседнале во еден хотел во Ситонија, се евакуирани денес од хотелот поради реката која се излеала и го поплавила цел крај. Како велат, до хотелот моментално не може да се пријде од вода.

„Паѓаа големи количини дожд во последните 12 часа на Ситонија, помеѓу Никити и Торони. На патиштата има и одрони, камења и дрвја, па сообраќајот се одвива забавено. Хотелот во кој се наоѓаа околу 20 наши туристи е евакуиран. Целосно е поплавен бидејќи реката се излеала и во хотелот, кој се наоѓа веднаш покрај плажа. Дел од групата на која и останале неколку дена до крајот на одморот тргнале назад кон Србија, а на останатите им бараме сместување во други хотели и апартмани. Во контакт сме со нив, се трудиме на сите да им помогнеме“, велат во една туристичка агенција.


Температурата моментално е највисока во Хераклион, најголемиот град на Крит, каде е 27 степени. Слично е и во Митлена на Лезбос. Меѓутоа, во Солун има 18 степени, Лариса 17...

Како што пренесе грчката агенција АНА, облачно време и северен ветар се очекуваат и во вторник, а многу е можно и да врне дожд.

На социјалните мрежи постојано се споделуваат и информации за моменталната временска прогноза. Туристи велат дека во Неа Потидеа, Полихроно, Неа Пори врне дожд.

Од фотографиите и видеата ви ја пренесуваме атмосферата таму.

Можеби ќе ве интересира

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИРСКА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Заминала за подобар живот, сега има плата 3 пати поголема

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ИЗЕТБЕГОВИЌ ЈА ОСТАВИЛ БИХ ВО АМАНЕТ НА ЕРДОГАН: За Додик ова е скандалозно

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

ОД ПОДОБРА ЖЕЛБА ЗА ЖИВОТ ДО ЗАТВОР: Уапсени Македонци во Словачка поради нелегална работа

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

Властите ќе забранат продавниците да работат во недела и на празници

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

AКО ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА: Само пеш ќе можете да ја поминете границата

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

(ФОТО) Еве како изгледале Брнабиќ и Вучиќ во 90-те

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“

(ВИДЕО) РАСКОШ НА СИТЕ СТРАНИ: Ова е вилата на Ивица Тодориќ-основачот на „Агрокор“