28 Јули, 2017
0.0552

(ВИДЕО-ФОТО) „ЕСЕН ВО ГРЦИЈА“: Силен дожд, ветер, поплави,15°C...

Објавено во: Балкан 17 Јули, 2017

Силното време, дожд и силен ветар во Грција направиле проблеми за туристите, а поедини места дури имаат и проблеми со поплави.

На социјалните мрежи фотографии од невремето објавија многу српски туристи, а најкритично според метеоролозите таму ќе биде денес.

Температурата во поедини места била околу 15 степени.


Гостите од Србија, кои отседнале во еден хотел во Ситонија, се евакуирани денес од хотелот поради реката која се излеала и го поплавила цел крај. Како велат, до хотелот моментално не може да се пријде од вода.

„Паѓаа големи количини дожд во последните 12 часа на Ситонија, помеѓу Никити и Торони. На патиштата има и одрони, камења и дрвја, па сообраќајот се одвива забавено. Хотелот во кој се наоѓаа околу 20 наши туристи е евакуиран. Целосно е поплавен бидејќи реката се излеала и во хотелот, кој се наоѓа веднаш покрај плажа. Дел од групата на која и останале неколку дена до крајот на одморот тргнале назад кон Србија, а на останатите им бараме сместување во други хотели и апартмани. Во контакт сме со нив, се трудиме на сите да им помогнеме“, велат во една туристичка агенција.


Температурата моментално е највисока во Хераклион, најголемиот град на Крит, каде е 27 степени. Слично е и во Митлена на Лезбос. Меѓутоа, во Солун има 18 степени, Лариса 17...

Како што пренесе грчката агенција АНА, облачно време и северен ветар се очекуваат и во вторник, а многу е можно и да врне дожд.

На социјалните мрежи постојано се споделуваат и информации за моменталната временска прогноза. Туристи велат дека во Неа Потидеа, Полихроно, Неа Пори врне дожд.

Од фотографиите и видеата ви ја пренесуваме атмосферата таму.

Можеби ќе ве интересира

СИРОМАШТИЈАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Во оваа држава луѓето крадат за да преживеат

СИРОМАШТИЈАТА ЗЕМА ЗАМАВ: Во оваа држава луѓето крадат за да преживеат

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

„Катимерини“ го анализира договорот со Бугарија - ќе има ли притисок врз Атина?

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ БИСЕР: Има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО АЛБАНСКИОТ ТУРИСТИЧКИ БИСЕР: Има и повредени

Ковачевиќ: Србија нема деца за седма војна, тоа би значело крај за оваа држава

Ковачевиќ: Србија нема деца за седма војна, тоа би значело крај за оваа држава

ПЕКАР НУДИ БЕСПЛАТЕН ЛЕБ ЗА ОНИЕ КОИ НЕМААT: Ако треба и нека пропаднам

ПЕКАР НУДИ БЕСПЛАТЕН ЛЕБ ЗА ОНИЕ КОИ НЕМААT: Ако треба и нека пропаднам

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИСТАНБУЛ: Невремето ги натера граѓаните да пловат со чамци

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИСТАНБУЛ: Невремето ги натера граѓаните да пловат со чамци

(ВИДЕО) ПЛАЖИТЕ ЗАБЕЛЕА ОД СНЕГ: Вака вчера изгледаше Јадранскиот брег

(ВИДЕО) ПЛАЖИТЕ ЗАБЕЛЕА ОД СНЕГ: Вака вчера изгледаше Јадранскиот брег

(ФОТО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЛЕТО: Во Мостар направија снешко од мраз

(ФОТО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЛЕТО: Во Мостар направија снешко од мраз

ОВОЈ ГРАД Е СЕ ПОВЕЌЕ ПУСТ: Еве каде има најмалку жители

ОВОЈ ГРАД Е СЕ ПОВЕЌЕ ПУСТ: Еве каде има најмалку жители